Kalousek: Jsem vystavován teroru, protože říkám holou pravdu. Zeman a Babiš? Na člověku si smlsne kdejaká havěť a jeleni se pasou

15. 12. 2014 8:26

Šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš lže o státním rozpočtu, a poněvadž ovládá média, novináři si netroufnou říct pravdu, a tak raději střílejí do prezidenta Miloše Zemana. Babiš si tak v klidu upevňuje svoje pozice a maká na tom, aby ovládl stát. Tak to vidí místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který v sobě každé ráno hledá odvahu říkat pravdu.

Kalousek: Jsem vystavován teroru, protože říkám holou pravdu. Zeman a Babiš? Na člověku si smlsne kdejaká havěť a jeleni se pasou
Foto: Jakub Sobek
Popisek: Miroslav Kalousek u obrazu Kunda z Lán s jeho autorem Karlem Švugerem

Miroslav Kalousek z pozice exministra financí hovoří o tom, že současný šéf státní kasy Andrej Babiš lže o státním rozpočtu. Ten podle Kalouska zhoršuje stav veřejných financí, což je údajně fakt, který přiznává sama vláda v přiložené dokumentaci. Když ale místopředseda TOP 09 se zmíněnou skutečností konfrontoval Andreje Babiše, narazil. „Jeho nezajímají fakta. On se prostě rozhodne tvrdit, že bílá zeď je černá, a je to. Horší ale je, že to nezajímá ani žádné noviny. Kdybych se takhle choval já jako ministr financí, tak by mě novináři rozvěsili po kusech na stromy,“ posteskl si v rozhovoru pro časopis Týden, který s ním vedl několikanásobý šéfredaktor, výrazný politický komentátor a nejnověji zakladatel sdružení Free Czech Media Pavel Šafr.

Kalousek tvrdí, že se snaží všude zveřejnit, co se děje. Leč marně. Nikdo se prý už nenamáhá zjistit, jak je to doopravdy – média přestala plnit kontrolní funkci. „Média uvedou, že Babiš říká „A“ a Kalousek říká „B“ a zítra bude oblačno a večer asi zaprší. Tím to končí,“ konstatuje místopředseda TOP 09.

Vysvětlení Kalousek nachází v tom, že významná část médií patří Andreji Babišovi, a tak se nemohou chovat svobodně. A zbytek médií, který místopředseda vlády nevlastní, lze prý ovládat skrze reklamu a dohodou s jinými vlastníky. „Dneska vláda může třeba říkat, že tři je více než pět. A nikdo ji ve veřejném prostoru nevolá k odpovědnosti. Proto je namístě říci, že se dnes bojíme o demokracii,“ bije Kalousek na poplach.

Náhradní bílý pejsek a kličkující zajíc

Náhradním terčem za šéfa hnutí ANO se podle exministra financí stal u novinářů prezident Miloš Zeman. „On je svými estrádami takovým náhradním bílým pejskem k odvrácení pozornosti. Suchý se Šlitrem měli v jedné hře moc hezkou větu: „A zatímco si na člověku smlsne kdejaká havěť, tak jeleni se klidně pasou.“ Takhle podobně se dnes novináři klidně vyžívají v počítání sprostých slov,“ myslí si Kalousek s tím, že pozornost veřejnosti je namířena jinam, což dává prostor Andreji Babišovi, aby si v klidu upevňoval svoje pozice a makal na přetvoření demokratického zřízení v autokratické.

Premiér Bohuslav Sobotka se podle Miroslava Kalouska také v poslední době moc nepřevedl. Místopředseda TOP 09 kritizuje předsedu vlády zejména za jeho přístup k zahraniční politice státu. „Premiér stále kličkuje jako zajíc. Tu před veřejností, tu před prezidentem a tu před Andrejem Babišem. Všimněte si, že ANO nemá žádnou zahraniční politiku, ale když pan Babiš něco prohlásí, tak je to zásadně na straně Ruska a zásadně proti Ukrajině. Premiér se neumí před ně postavit a jasně říci, co je jeho koncepce zahraniční politiky,“ uvádí Kalousek s tím, že za devalvací české zahraniční politiky stojí snaha Bohuslava Sobotky být ještě zítra premiérem.

Lepší než shořet na hranici

Sám Kalousek se prý snaží každé ráno najít v sobě odvahu říkat pravdu. „Že ta pravda někoho irituje a že jsem za to dnes a denně vystavován elektronickému teroru a nelichotivým článkům v novinách, to je prostě daň za holou pravdu. Pořád jsem na tom docela dobře. Rozhodně daleko lépe než lidi, které za tu pravdu upálili,“ dodává s nadsázkou místopředseda TOP 09.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Elitní právník a jeho nářez: Topolánek je prý chlap z gulema. Měl by ho někdo do nich nakopat! Drahoš je nejméně vhodný na prezidenta. Divím se, že Horáček dokáže vylézt na světlo boží

18:51 Elitní právník a jeho nářez: Topolánek je prý chlap z gulema. Měl by ho někdo do nich nakopat! Drahoš je nejméně vhodný na prezidenta. Divím se, že Horáček dokáže vylézt na světlo boží

Vědci jsou hluboce vzdělaní lidé ve svých oborech, ale jinak politická embrya. Z tohoto úhlu pohledu…