Kalousek je hlava organizovaného zločinu. Už nechlastají v bufetu, ale jinde, vykládal Babiš. Žena brečela. A přišlo dusné setkání a ,,tunel jak prase"

08.10.2014 9:14

REPORTÁŽ Zdánlivě nekonečná fronta bezdomovců a starých lidí na guláš, kávu nebo koblihy v papírovém sáčku. To byl první obraz mítinku politického hnutí ANO na plzeňském náměstí. K tomu ještě bílé či modré nafukovací balónky, jež se u některých lidí mísily s červenými z topky a modrožlutými od KDU-ČSL, které byly k mání o pár stovek metrů dále na stáncích jiných politických stran. Tři čtvrtě hodiny čekání na předsedu hnutí Andreje Babiše se zkrátilo plzeňskými písničkami.

Kalousek je hlava organizovaného zločinu. Už nechlastají v bufetu, ale jinde, vykládal Babiš. Žena brečela. A přišlo dusné setkání a ,,tunel jak prase"
Foto: Jan Hronek
Popisek: Andrej Babiš při besedě s hospodářskou komorou v Plzni

A pak se objevil on, v doprovodu kandidátů do městského zastupitelstva a na senátora. „Já vám moc děkuju, že jste se do toho pustil. Přeji hodně štěstí,“ tiskla se k němu postarší paní. Vyšší blondýna zase spustila: „Jeli jsme za vámi 40 kilometrů. My už nemáme nikoho, my už máme jenom vás. Tak si to pamatujte!“  Andrej Babiš okamžitě reaguje: „Jo jo, budu…“ „Ať pozdravuje pana Kalouska, který mi zvedl důchod o 37 korun, hajzl jeden,“ křičí zase postarší malá paní, která se k předsedovi strany nemůže prodrat. „To je pěkné, prý je to Akce Nasraných Občanů,“ dává k dobru další občan. Ale to už se Babiš ujímá mikrofonu na pódiu.

Baťa by zaplakal…

„Připomínám, že jsme vznikli jako hnutí proti tradičním politickým stranám, takže i proti stranám, se kterými teď sedíme ve vládě,“ upozornil hned na začátku. „Lidé už nevěřili, že by se mohlo něco změnit, a ten Titanic, který se pomaleji potápěl, tak se snažíme teď zastavit a nějak otočit. Češi před druhou světovou válkou patřili mezi elitu Evropy, byli jsme jedna z nejprůmyslovějších zemí v Evropě, za Rakouska-Uherska tady bylo sedmdesát procent  průmyslu. Je škoda, že po revoluci nikdo nečetl knížku Bati, kterou napsal v roce 1937 Budujeme stát pro 40 milionů. Tam napsal všechno - dálnice, železnice, nerostné bohatství. Dnes nemáme pětadvacet let od revoluce základní dálniční síť," uvedl Babiš.

„Bohužel je mnoho věcí, které musíme napravit, a samozřejmě to není jednoduché. Peníze jsou, peněz je dostatek. Na příští rok jsme uvolnili dvacet miliard navíc, ale problém je, že zákony této země jsou vlastně proti tomu, abychom investovali. Je to strašně pomalé, byrokratické, a místo toho, abychom se poučili z okolních zemí, jako například z Německa, kde mají zákon o liniových stavbách, který bychom chtěli teď u nás aplikovat, tak jsme šli svou cestou. Dopravní infastruktura je skutečně základ, všude kde chodím do těch okrajových míst naší země, tam žádný zahraniční investor nepůjde. Proč by tam šel, když tam není dopravní spojení? Chceme tedy investory dostat do dalších koutů naší země, kde je skutečně problém velká nezaměstnanost, kde mladí lidé odcházejí studovat do velkých měst a potom se nevracejí,“ pokračoval v projevu za velké pozornosti auditoria. Podle střízlivých odhadů se sešlo několik set lidí - a další stále přibývali.

Kamarádství ČSSD a ODS

„Jsme ve vládě s těmi tradičními stranami. Hlavně teď před volbami vidíme, jakým způsobem fungují. Všechno vlastně slibují a prodávají a dělají to všechno jako na efekt. My nejsme politická strana, my to ani moc neumíme prodat hned, a paradoxně náš největší soupeř je de facto ČSSD,“ pustil se bez servítek do sociální demokracie Babiš. „Vlastně celá historie naší země po revoluci byla v rukách hlavně ČSSD a ODS. Oni spolupracovali dlouho. Mají velký podíl na tom, jak to u nás vypadá, a to jsou naši hlavní soupeři,“ vymezil se.

„Já mam ve vládě na starosti peníze. Jako jediný ministr mám sehnat ty peníze, všichni ostatní utrácejí, a v tom se vlastně předbíhaj, kdo víc slibů naslibuje. ČSSD by ráda navýšila daně, to by tady moc těch podnikatelů asi nezůstalo. Takže je to složité, v podstatě jsme přišli do prostředí, které neznali, a stále se učíme a některé věci se asi nenaučíme. Ten stát je skutečně v rozkladu, hlavně ty složky jako Finanční správa, Celní správa, úřady práce. To musíme dávat do pořádku. Musíme to posilnit lidmi, které musíme také zaplatit, protože mým úkolem je hlavně bojovat proti daňovým podvodům, a tady se dějí obrovské daňové podvody."

Vetřelci z ANO a likvidátoři „socani“

Podle Babiše je ANO v Poslanecké sněmovně jakýsi vetřelec. „Říkají, že jsme populisti, přitom já neznám populističtější stranu, než je ČSSD. Skutečně je třeba na to mít velkou odvahu. Nejdřív zničí ČSA, potom o to mají starost. Pak prodat OKD za hubičku, nechat z toho vytáhnout sto miliard, a pak o to mít starost a řešit to. To bych já nedokázal. Nebo zdravotnictví. Pro Evropskou unii je naše zdravotnictví zkorumpované. Stále to řídí stejná osoba, Richelieu, šedá eminence pan Šnajdr. Stále do toho nevidíme.“

Anketa

Který politik se nejvíc zasloužil o dobré věci v České republice?

hlasovalo: 108142 lidí

Bude líp… Bez termínu

„Je to boj, máme úplně jiné ideologie, a já bych strašně nerad, aby Česká republika dopadla stejně jako Francie, kde vlastně sociální demokracie dovedla tu zemi, že mají skoro sto procent HDP zadlužení. Jedním z hlavních cílů je snižovat náš dluh, a mně se to povede, i když budeme mít deficit, ale snížím zadlužení absolutně na čtyřicet procent v roce 2015, tedy o tři procenta. Skutečně to ministerstvo řídím jako firmu, nakupujeme o desítky procent levněji a postupně se to daří u všech rezortů,“ reagoval na časté výtky ohledně řízení státu, při kterém podle oponentů nerozlišuje Agrofert a Českou republiku.

„Máme heslo Bude líp, my jsme ale nikdy neřekli kdy. Pokud bychom však nevznikli, tak by to nebylo nikdy, a tím, že jsme vznikli, tak jsme si přinesli pro lidi nějakou naději, že by se to mohlo přeci jen změnit. Do politiky by měli jít lidé, kteří uspěli v normálním životě, kteří nemají zapotřebí jít do politiky, mít nějaký příjem, nebo si plnit nějakým způsobem své ambice a ego.“ K Senátu poté Andrej Babiš řekl: „Můžete si říct, že je na nic a můžu s tím souhlasit, ale historicky v tom Senátu byli slušní lidé. Když si to porovnáme se sněmovnou, kde někteří lidé se tam snad narodili, jako Marek Benda nebo nosič pizzy Topolánka Dalík a Urban. Ten je tam také sto let, hlava organizovaného zločinu Kalousek také, mimozemšťan Laudát též. Sedět ve sněmovně je pro mě skutečně útok na duševní zdraví, ale já si tam píšu ty maily a SMSky, a když, tak se vyjádřím normálně. Jako cizí element jsme si dovolili ve sněmovně zakázat alkohol. Takže už nechlastají v bufetě, ale chlastají v kancelářích.“

Podle šéfa hnutí chce ANO ohlídat velká města, jako Prahu, Brno, Ostravu. Tam nejvíce bují korupce a tam si to prý lidé neohlídají. Horký primátorský kandidát Pavel Šrámek pak po svém předsedovi dodal: „To, co dělá pan Babiš na úrovni státu, chceme i my dělat na úrovni Plzně. Říkáme, že nejsme politici, ale tím myslíme, že nejsme takzvaní tradiční politici. Politiku děláme velmi krátce a jsme přesvědčeni o tom, že se dá dělat jinak.“

Autogramiádová tlačenice

Poté se u pódia začala tvořit velká skupina lidí žadonících o knihu nebo přímo autogram do ní. Jedna paní si téměř s pláčem na krajíčku stěžovala: „Pane Babiš, oni nás tady tlačí.“ A ochranka na to několikrát: „Netlačte se, knížek je dost, na každého se dostane. Neumačkejte pana ministra!“ Dobrá polovina přítomných utvořila hromadu, roj, který obletoval Babiše, hučel, žadonil o knihu, chtěl něco neidentifikovaného říci - nebo si jen sáhnout na „živého místopředsedu vlády“.

Na besedě s Hospodářskou komorou

V další části návštěvy krajské metropole navštívil Andrej Babiš kulatý stůl Hospodářské komory Plzeňsko, na kterém byli přítomni někteří lídři z větších politických stran a uskupení, již mají ambice zasednout v městském zastupitelstvu. Hned došlo k viditelnému oživení v salonku. Primátor Martin Baxa (ODS) požádal ministra financí, aby nezapomněl na Evropské hlavní město kultury: „Rádi bychom, aby stát - vláda přispěly na projekt. Ten je velmi podstatný, není plzeňský, není krajský, je to projekt, který má celoevropský dopad. Není to projekt, který by peníze pouze polykal, je to velká příležitost v mnoha oblastech.“

Ekonomický náměstek Martin Zrzavecký (ČSSD) se zase vrhl na hazard: „V tento okamžik nemáme vyjádření od Ministerstva financí. Po dlouhých peripetiích jsme došli k tomu, že tady zrušíme 316 hracích přístrojů,“ posteskl si na údajně pomalou práci Babišova rezortu. K tomu šéf ANO řekl: „Jsem první ministr financí, který efektivně bojuje s hazardem. Nechápu, proč vlastně ministerstvo povolovalo žádosti o zrušení automatů. Ten čas, který na to ministerstvo vynaložilo, byly dva roky, dnes je to nula, protože jsem řekl, že to musí být nula.. Bývalý ministr Kalousek povolil internetový hazard pro české firmy. Jsem strašně zvědav na to, jak to dopadne, protože hazard je svinstvo. Ročně je tady 400 sebevražd, jsou devastované celé rodiny. V Praze je stejně automatů jako v Las Vegas.“  K problematice zdravotnictví si postěžoval na ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), že brání zveřejňování smluv zdravotních pojišťoven. „Není shoda v koalici. Rozhodně to ale není naše hnutí, to by v tom bránit mělo.“

Poněkud zvláštní grilování

Primátor Baxa poté dál zaútočil na místopředsedu vlády: „Já moc, pane ministře, nerozumím tomu, že říkáte jednou, že nejste politik, potom, že jste ministr. Já se s tím neumím nějak vyrovnat. Nicméně skutečně se jako tradiční politická strana nechováte, nemáte žádný program pro volby do zastupitelstva města Plzně, takže v tomto ohledu to naplňujete.“

„My jsme vznikli hlavně díky vašemu zakladateli, na kterého jsem se díval na televizi, jak říkal: Není tady korupce,“ opáčil Babiš, který určitě očekával všechno možné, jen ne „plzeňské grilování". „Největší zlo Klaus od kupónky až po amnestii. Já jsem pravičák se sociálním cítěním.“ „Já vás, pane vicepremiére, seznámím s naším programem, který máme tady v Plzni. Co se týká regulace hazardu: Nejsem pro úplný zákaz hazardu, ale jsem pro regulaci hazardu. Naše koalice zakázala herny v centru. Jsme ochotni v regulaci hazardu dál pokračovat,“ pokračoval v nastoupeném trendu Baxa s chutí do dalších střetů.

Ludvík Rösch z hnutí Občané patrioti si prý novelu zákona o hazardu přečetl a zaujalo jej tam zpřísnění. „To jste si nemohl obstarat, protože to ještě nevyšlo z ministerstva. Vy mluvíte o novele, která byla zastavena v rozpočtovém výboru. Mluvím o novém loterijním zákoně,“ vyjel na něj šéf rezortu. „Zaujalo mě tam zpřísnění, které by se mělo týkat zóny asi tří kilometrů od hranic,“ doplňoval Rösch. „Pochybuji, že něco takového tam bude.,“ utnul tuto část diskuze Andrej Babiš.

„Když pan ministr kritizuje, mnohdy důvodně, postup bývalého ministra financí Kalouska, tak nám Kalousek sebral asi 17,8 procenta těch peněz, které dostávalo právě město Plzeň na výkon státní správy. Nešlo by to napravit, že by nám stát dával na výkon státní správy víc? Koho máme jiného žádat než vás jako ministra financí?“ poznamenal na zklidnění situace Rösch.

Laxní doprava a komunální přestřelka

Baxa pak vyčetl Babišovi laxnost Ministerstva dopravy. „Je zapotřebí skutečně - Ministerstvo dopravy spadá do gesce ANO - tak významně zlepšit jeho činnost. Jde například o velmi problematické fungování registru vozidel. Je to pro nás velmi naléhavé.“ Na to Babiš přešel do protiútoku: „A co tam dělal ten váš hřebíček, ten Stanjura? Co tam dělali ti kluci? My jsme za půl roku přišli alespoň s vyhláškou, že nabídneme cenu pozemků, za kterou pak něco nakoupíme. Třeba dálnice v Čechách, to je na šestnáct let. Teď připravujeme zákon, který to může zrychlit. Zajímavé je, že ODS a topka, když jsme to předložili, hlasovaly proti. Proti zájmu občanů. Tento stát je paralyzován nesmyslnými zákony, zákony o veřejných zakázkách. Pan ministr Prachař převzal to ministerstvo v totální destrukci. Třeba depo v Lovosicích - tunel jak prase.“

Předvolební komunální polemika se tak změnila na politickou přestřelku, z čehož byl Andrej Babiš evidentně zaskočen: „Já jsem ministr pro všechny, pro všechna města. Určitě rád ale podpořím Plzeň z hlediska té kulturní akce.“ Dobrý záměr oblastní Hospodářské komory Plzeňsko se díky většině místních regionálních lídrů utopil v osobních narážkách a invektivách, místo toho, aby se příští lídři zajímali, v čem jim Ministerstvo financí může pomoci. Doba předvolební tak zvítězila a i pro přítomné diváky to bylo notné zklamání, že dlouhodobější zájmy Plzně byly tak poněkud upozaděné na úkor politických půtek a upozorňování samo na sebe.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala, Jan Polívka

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…