Kalousek z rádia: Měli bychom přijmout euro. Jako symbol, že nepatříme do zadku Asie, ale srdce Evropy

18.02.2017 18:32

Moderátor Luboš Xaver Veselý přivítal v sobotním Press klubu na Frekvenci 1 předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska. Ten mimo jiné posluchačům oznámil, že není žádným vítačem uprchlíků. Kromě toho prozradil, kde asi bude v roce 2030 a kam podle jeho názoru patří Česká republika. Rozhodně nepatří do asijského zadku.

Kalousek z rádia: Měli bychom přijmout euro. Jako symbol, že nepatříme do zadku Asie, ale srdce Evropy
Foto: Hans Štembera
Popisek: TOP 09 představila svou Vizi 2030. V tomto roce by ráda například viděla již zavedené euro nebo stejnou životní úroveň jako v sousedním Německu

V úvodu pořadu Kalousek oznámil, že není nervózní z blížících se sněmovních voleb. „Nejsem nervózní. Poslední dva průzkumy ukázaly osm procent a 6,5 procenta, s čímž nemůžeme být spokojeni, ale hodláme voličům vysvětlovat naši vizi. Já jsem přesvědčen, že nakonec dosáhneme dvouciferného volebního výsledku. V žádném případě o tom nepochybuji,“ prohlásil sebevědomě Kalousek.

„My jsme strana proevropská, my nejsme strana xenofobní a nejsme strana populistická. My nejsme žádní vítači, ale také nejsme žádní obchodníci se strachem. My chceme ty problémy řešit racionálně,“ pokračoval předseda TOP 09. S populismem podle jeho názoru pracuje šéf hnutí ANO Andrej Babiš a Kalousek nehodlá dělat stejnou chybu. Populismus vás totiž zavede nad propast. „Sílící populistické hlasy mohou svést společnost na scestí. To z historie známe velmi dobře,“ podotkl předseda TOP 09. Nepopulisté zkrátka musejí nabízet racionální řešení dnešních problémů.

Proto TOP 09 nikdy nebude spolupracovat s Babišem, kterého otevřeně označuje za oligarchu východního typu. Současně respektuje ty strany, které se chystají na „konkurz Andreje Babiše na junior partnera“ v příští vládě. TOP 09 se tohoto konkurzu zkrátka nezúčastní.

„My jsme první strana, která se pokusila o střednědobý programový dokument. Lidé si přece dělají plány na víc než čtyři roky. Asi se shodneme na tom, že všichni máme určité obavy z budoucnosti, a ty nezmizí tím, že vám někdo bude říkat: o nic se nestarejte, udělá to za vás všemocný stát. My s naší vizí říkáme: pojďme budovat odolnou společnost. A pokud chceme v roce 2030 dosáhnout určitých cílů, musíme začít už teď. Musíme naplnit první třetinu těchto plánů,“ přiblížil svou představu Kalousek.  

„V roce 2030 mi bude sedmdesát a předpokládám, že nebudu v politice, ale i v roce 2030 bych rád žil v moderním státě. Moderní stát je stát, který je konkurenceschopný. My nemáme žádné surovinové poklady, ale máme asi 14 tisíc tun mozkové hmoty, o kterou se můžeme opřít. My se musíme opřít o širokou střední třídu. Ta široká střední třída je základem té společnosti. Pokud nám ujede vlak, tak se tady nebudou využívat moderní čipy, ale pouze chipsy,“ varoval Kalousek.

Ve druhé polovině rozhovoru vysvětloval, že trvá na tom, abychom jednoho dne v České republice platili eurem. Jsme exportní země a drtivá většina našeho exportu míří do ostatních zemí EU, takže dává smysl přijmout euro. Kromě toho jde podle Kalouska o určitý symbol. „Česká republika patří do srdce Evropy, ta nepatří do zadku Asie,“ konstatoval politik.

Došlo i na prezidenta Miloše Zemana. Kalousek oznámil, že sám nemá ambici kandidovat na prezidenta a za hlavu státu by měl raději někoho jiného než Miloše Zemana.

„Já nemám ambici kandidovat na prezidenta republiky. Chtěl bych mít prezidenta, který zemi sjednocuje. Miloš Zeman společnost nesjednocuje, ale štěpí, někdy se mi zdá, že i záměrně. On když tu společnost rozdělí na dva tábory, tak se pak může opřít o své fanatické příznivce, kteří mu všechno odpustí. Mohu se samozřejmě mýlit. Možná kdyby tady seděl hradní mluvčí, tak by vám řekl, že pana prezidenta všichni milují, ale moje představa je, že Miloš Zeman rozdělí společnost a bude doufat, že ta jeho polovina bude o kousek větší,“ předestřel svou úvahu host.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Média to zatajila.“ Mohl být mír mezi Ruskem a Ukrajinou? Zcela jinak

11:11 „Média to zatajila.“ Mohl být mír mezi Ruskem a Ukrajinou? Zcela jinak

Politolog Ivan Katchanovski z univerzity v kanadské Ottawě o válce na Ukrajině mluví jako o „zástupn…