Kalouskovu úpravu penzijního spoření by vláda mohla podpořit

30.07.2013 15:28

Vláda by mohla podpořit novelu exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), která má umožnit lidem z druhého penzijního pilíře po pěti letech vystoupit a spoření ve fondech tak zatraktivnit. Vyplývá to z návrhu stanoviska na vládním webu. Proti novele se již dříve postavila ČSSD i nynější premiér Jiří Rusnok.

Kalouskovu úpravu penzijního spoření by vláda mohla podpořit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pokračovala schůze poslanecké sněmovny. O přestávce mezi dopoledním a odpoledním jednáním se sešla vláda

Podle analytiků by ale norma mohla zvýšit dosud malý zájem lidí o tuto formu důchodového spoření. "Tento návrh zákona přináší v některých ohledech pozitivní posun v porovnání se stávající právní úpravou," uvádí se v návrhu stanoviska, ovšem s tím, že pro úpravy by bylo třeba konsenzu napříč celým politickým spektrem. Ministerstva nicméně samotné předloze vytkla formulační nepřesnosti či špatnou provázanost s dalšími zákony.

Kalousek v novele kromě možnosti vystoupit z druhého pilíře navrhl zvýšit věk, kdy se do něj lze ještě přihlásit, z 35 na 40 let. Lidé nad 40 let by měli dostat možnost zapojit se ještě celý příští rok.

Návrh na „rozfrcání“ státních financí

Rusnok před třemi týdny uvedl, že postoj jeho vlády k těmto návrhům se bude opírat o logiku, že druhý pilíř reformy může být úspěšný jen tehdy, pokud zajistí, aby peníze v něm uložené byly skutečně využity na výplatu důchodů. "Návrh na to, že si to někdo po pěti letech vybere, to je návrh na - promiňte mi to slovo - rozfrcání státních financí. To rozhodně podporovat nebudeme," uvedl začátkem července Rusnok, který byl sedm let prezidentem Asociace penzijních fondů ČR.

Proti Kalouskovým úpravám se postavila i ČSSD ústy svého stínového ministra práce a sociálních věcí Romana Sklenáka. Návrh směřuje proti smyslu penzijní reformy, jak jej bývalý koaliční kabinet deklaroval, uvedl počátkem července Sklenák.

Pro přijetí novely bude ovšem rozhodující stanovisko sněmovny, kde současná vláda nemá podle dostupných informací zajištěnu většinu a kde je levice v menšině.

Do druhého pilíře penzijního systému vstoupilo v prvním pololetí celkem 74.573 lidí. Penzijní společnosti původně očekávaly, že se do něj přihlásí do konce června asi půl milionu lidí. Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého příjmu. Podle nynější legislativy po vstupu do druhého pilíře z něj už není možné vystoupit a pro starší 35 let skončila možnost připojit se k němu v polovině letošního roku.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…