Kauza Panama Papers se dotýká i britského premiéra

4. 4. 2016 16:51

Prozatím největší únik informací v historii se postaral o mezinárodní povyk. Takzvané Panama Papers odhalily, jakým způsobem si mnozí lidé ukládají finance do daňových rájů, aby nemuseli platit daně do státních kas svých domovin. Jedním z nich byl i otec současného britského premiéra Davida Camerona, který tak v Británii neplatil daně, a nejeden představitel britských konzervativců. Informuje The Independent.

Kauza Panama Papers se dotýká i britského premiéra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Velké Británie David Cameron

Otec Davida Camerona, který zemřel v roce 2010, je jedním z těch, jehož jméno figuruje v dokumentech společnosti Mossack Fonesca, která se zabývala vytvářením firem, skrze které bylo možné předejít zdanění majetku. Její služby však využívali i přátelé prezidenta Putina či většina vůdců zemí Perského zálivu.

Podle Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ), které se nyní zabývá studiem více než 11 milionů tajných dokumentů, byl Ian Cameron, otec premiéra Camerona, také zákazníkem společnosti Mossack Fonseca. Založil skrze ni firmu Blairmore Holdings Inc., jejímž cílem bylo odvést rodinný majetek mimo Velkou Británii.

Podle ICIJ však nic nenaznačuje, že by se kdokoliv ze zákazníků společnosti Mossack Fonseca dopustil využitím jejích služeb jakéhokoliv protiprávního jednání. Sám David Cameron se ale k situaci zatím nevyjádřil.

Panama Papers implikují i další britské politiky, mezi nimiž je například místopředseda Konzervativní strany Michael Ashcroft, který si nechal založit společnost BCB Holdings, jež zaštiťovala jeho mnohé aktivity. Ashcroftův mluvčí však odmítl, že by Ashcroft kdy využil služeb společnosti, a prohlásil, že se jedná o falešná obvinění.

Mezi zmíněnými politiky se nachází i Michael Mates, bývalý irský státní tajemník, či Pamela Sharplesová. Oba vlastní společnosti na Bahamách vytvořené skrze Mossack Fonseca.

David Cameron přitom na letošní květen plánuje velký summit, na kterém se má projednávat problematika daňových rájů. „Více než polovina z 300 000 firem zmíněných jako klientů Mossack Fonseca byla registrována v britskou vládou spravovaných daňových rájích.“

„Odhalení Panama Papers jsou extrémně závažná. Cameron slíbil ukončit tajnosti s daněmi. Slib ale nedodržel a nedokázal tvrdě zakročit proti ‚morálně nepřijatelným‘ offshorovým schématům. Nyní je třeba začít jednat,“ řekl stínový kancléř John McDonnell.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Erik Best: Sobotka lhal. A teď to bouchne

10:42 Erik Best: Sobotka lhal. A teď to bouchne

Tématem OKD se zabýval na svém webu FSFinalWord.cz americký novinář žijící v Česku Erik Best.