Kavan, Zahradil a Schwarzenberg o odchodu Anglie z EU. A Schwarzenberg cituje prezidenta Zemana...

22. 1. 2016 23:15

Bývalý ministr zahraničí Jan Kavan, předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Karel Schwarzenberg a europoslanec Jan Zahradil byli hosty pátečních Událostí, komentářů, kde diskutovali o tom, zdali chce britský premiér David Cameron se svou zemí pryč z EU, či jestli chce spíše zůstat. Dostalo se i na to, co by se stalo po možném odchodu Británie z Unie.

Kavan, Zahradil a Schwarzenberg o odchodu Anglie z EU. A Schwarzenberg cituje prezidenta Zemana...
Foto: archiv
Popisek: Britský premiér David Cameron

„David Cameron a jeho vláda nepochybně chtějí, aby Velká Británie setrvala v Evropské unii, a myslím, že má podporu napříč stranami i u nás,“ ujal se slova europoslanec Jan Zahradil, podle kterého má Cameron podporu minimálně ODS, neboť je Cameronova strana v Evropě „rodinnou“ součástí stran, ke kterým patří právě Zahradilova strana.

Podobně mluvil i Karel Schwarzenberg, podle kterého je bezpodmínečně nutné, aby Velká Británie zůstala v EU, jelikož je jedním z klíčových členů. Podle čestného předsedy TOP 09 se navíc nesmí zapomenout ani na to, že je Velká Británie i jadernou mocností. „Mnoho politických názorů sdílím spíše s Velkou Británií a je to zdravá protiváha kontinentálním mocnostem,“ řekl v televizi Schwarzenberg, podle kterého nakonec dojde ke kompromisu, i když všichni nejdříve sehrají divadlo o tom, jak moc vyjednávali.

I někdejší sociálnědemokratický šéf české diplomacie Jan Kavan je přesvědčen o tom, že chce David Cameron v Evropské unii zůstat. „Ale ne za každou cenu,“ zdůraznil a připomněl, že je otázkou, jestli bude pro Angličany vyjednaný kompromis stravitelný. „Za posledních šest až osm měsíců se počet Angličanů, kteří chtějí vystoupit z Unie, zvyšuje. Více po tom volají i média. Nepřekvapuje mě to,“ poznamenal dále s tím, že tam je prostě taková atmosféra.

Zahradil: Změny mohou být prospěšné i nám

Podle Jana Zahradila jsou Cameronovy požadavky jakýmsi katalyzátorem k přehodnocení toho, jak by to mohlo vypadat. „Ten koncept užší Unie nefunguje. Ukazuje se, že EU není schopná řešit některé problémy, které se na ni valí, a proto to berou do rukou národní státy,“ uvedl dále Zahradil, podle kterého z boje proti zneužívání sociálních systémů může benefitovat právě i Česká republika. S tím nicméně nesouhlasil Jan Kavan, podle kterého je toto opatření především proti imigrantům z Evropské unie a ne proti ekonomickým přistěhovalcům, kteří opravdu chtějí vysávat sociální systémy.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Karel Schwarzenberg následně s úsměvem překvapil citací prezidenta Miloše Zemana, který mluví o subsidiaritě. „Řešíme na regionální a státní úrovni to, co řešit můžeme, a na federální úrovni to, co řešit musíme,“ řekl někdejší protikandidát současného prezidenta a připomněl, že podle klasických pojmů je unie dokonce užší pojem než federace.

Následky odchodu? Rozpad Spojeného království a změna politiky vůči Rusku

V závěru svého vystoupení se trio hostů vyjádřilo už jen k tomu, co by se stalo, kdyby Angličané nakonec opravdu odhlasovali odchod z Unie. „Vedlo by to k rozpadu Spojeného království,“ poznamenal Kavan s tím, že Skotové už dříve avizovali, že by se od Anglie odtrhli.

To potvrdil i předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Karel Schwarzenberg, který zmínil, že by v případě odchodu Anglie z EU získalo obrovský vliv v Evropě Německo, které by zlepšilo i své vztahy s Ruskem, které byly vždy dobré.

Europoslanec ODS Jan Zahradil už jen podotkl, že by to bylo pro EU obrovské snížení kreditu, protože je Británie jednoznačně jedním z nejúspěšnějších ekonomických členů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

 Vzhůru do hospod, na fotbal a na vesnické tancovačky! Zimola sepsal nový program ČSSD

18:51 Vzhůru do hospod, na fotbal a na vesnické tancovačky! Zimola sepsal nový program ČSSD

Vzhůru do hospod, na fotbal a na vesnické tancovačky! Exhejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola sepsal…