Každý Němec nebyl esesák a každý muslim není terorista, zdůrazňuje Halík

22. 11. 2015 18:38

Teolog Tomáš Halík na serveru Lidových novin Česká pozice vysvětluje rozdíl mezi radikálními islamisty a normálními muslimy. Islám totiž nemá jen svou radikální tvář, kterou nám ukazují islámský stát a bohužel i mnohá média. Zásadní dělicí čára nevede mezi jednotlivými náboženstvími, ale mezi fanatiky a většinovou společností.

Každý Němec nebyl esesák a každý muslim není terorista, zdůrazňuje Halík
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mši při příležitosti výročí čtvrtstoletí od listopadové revoluce sloužil v kostele Nejsvětějšího Salvátora Tomáš Halík

„Je-li postoj mnoha lidí u nás k uprchlíkům formován záběry na hrdlořezy Islámského státu (IS), připadá mi to stejně absurdní, jako bychom si Němce, kteří k nám prchali před Hitlerem, pletli s jednotkami SS. K tomu jsem nemohl mlčet,“ zdůraznil Halík. Cvoky, fanatiky a podvodníky najdeme mezi vyznavači každého velkého světového náboženství, ale nemůžeme podle nich soudit celou komunitu.

Celý text najdete zde

Podle Hájka je třeba i z křesťanských pozic hájit hodnoty liberální demokracie, která dává prostor i jiným vyznáním ve společnosti. Ani křesťanství nesmí upadnout do „bahna fundamentalismu“, v němž se pohybují muslimští fanatici. Totéž ovšem platí o fundamentalismu ateistů, ani skrze ten nevede cesta. Dělicí čára nevede mezi náboženstvími, jak nás mnozí přesvědčují, ale mezi fanatiky všeho druhu a lidmi, jejichž mysl je otevřená jiným názorům.

Byť respektuje ateisty, víra v Boha je podle Halíka důležitá. „Víra v Boha člověku neustále připomíná, že on sám není Bůh a neměl by si na něj hrát,“ zdůraznil autor.    

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po tomto už by asi Unie skončila úplně. Po Británii ji může reálně opustit další obrovská země

7:48 Po tomto už by asi Unie skončila úplně. Po Británii ji může reálně opustit další obrovská země

Francouzský publicista Yves Mamou poukazuje na zcela reálnou možnost, že po Velké Británii by mohla …