Kde vzala muslimka tu drzost ho za to žalovat? Senátor Valenta je pobouřen případem ze Švédska, který se dostal až k soudu

19.08.2018 14:20

Mladá dáma Farah Alhajeh žádala ve Švédsku o práci překladatelky. Při pohovoru ale narazila na nepřekonatelnou překážku, když jí muž, který pohovor vedl, chtěl podat ruku. Jako muslimka odmítla podanou ruku přijmout a překladatelkou se nakonec nestala. Cítila se diskriminována a obrátila se na soud. Ten nakonec rozhodl v její prospěch a to je něco, co velmi udivilo senátora Ivo Valentu. Ten, kdo chce pracovat v dané firmě, měl by podle politika respektovat pravidla nastavená zaměstnavatelem.

Kde vzala muslimka tu drzost ho za to žalovat? Senátor Valenta je pobouřen případem ze Švédska, který se dostal až k soudu
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Senátor Ivo Valenta hovoří k delegátům

Čtyřiadvacetiletá Farah Alhajeh žádala ve Švédsku o práci tlumočnice. Vše probíhalo normálně, až do okamžiku, než muž, který pohovor vedl, hodlal mladé ženě podat ruku, jak se v našich končinách sluší a patří. Žena mu ji odmítla podat. Z náboženských důvodů. A nerozešli se v dobrém. Farah Alhajeh to tak ale nechtěla nechat a obrátila se na soud s tím, že u pracovního pohovoru čelila diskriminaci. Britská BBC informuje o tom, že mladá žena soud vyhrála.

Soud žalované firmě uložil zaplatit mladé ženě odškodné 40 tisíc švédských korun, asi 98 tisíc korun českých. Dámu u soudu zastupoval švédský ombudsman. Soud dospěl k závěru, že na základě Evropské úmluvy o lidských právech žena mohla podanou ruku odmítnout, když měla pocit, že by to narušilo její integritu, kterou spoluutváří i její víra v boha.

Senátor Ivo Valenta to však vidí jinak. Pokud chce jedinec pracovat pro danou firmu, měl by podle politika respektovat pravidla, jaká nastavil zaměstnavatel. Zvlášť, když jde o společensky tak běžnou věc, jakou je v Evropě podání ruky. Pokud uchazeč o práci odmítá respektovat pravidla zaměstnavatele, nikdo mu přece nebrání hledat práci jinde.

„Jak je možné, že zaměstnavatel musí uhradit téměř 100 tisíc za to, že si chtěl vybrat svého zaměstnance podle vlastních kritérií?! Kde vzala muslimka tu drzost ho za to žalovat? To už skutečně ztrácíme svobodu kvůli menšinám?" zeptal se senátor.  

„Opravdu jsme se dostali do stadia, kdy si muslimské menšiny budou v Evropě nastavovat pravidla a křesťanská většina se jim bude muset podřídit? Dostal by snad pokutu například muslimský zaměstnavatel, který by v muslimské zemi nechtěl zaměstnat Evropanku, protože by například odmítla být zahalena v černém hábitu od hlavy až k patě? Tomu opravdu nevěřím!" rozzlobil se.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…