Kdyby vypukla jaderná válka, USA by ji prý přežily. Ale Rusko ne

10.05.2015 8:08 | Zprávy

Vysokoškolský profesor Tom Nichols se na serveru The National Interests zamýšlí nad tím, jak by mohla začít jaderná válka a která z mocností by pravděpodobně zůstala „stát na nohou“ po jejím konci. Budou to Spojené státy, nebo Rusko? Autor předestírá chmurnou vizi se stovkami tisíc mrtvých, zničenými Spojenými státy a Ruskem...

Kdyby vypukla jaderná válka, USA by ji prý přežily. Ale Rusko ne
Foto: facebook.com
Popisek: Třetí světová válka, ilustrace

Ačkoli studená válka dávno skočila, jaderná válka nám prý stále hrozí. Podle Nicholse se jí musíme stále obávat, protože Rusko počítá s použitím jaderných zbraní ve svých vojenských plánech. Ruský prezident Vladimir Putin přece otevřeně přiznal, že byl připraven vydat příslušné rozkazy k použití jaderných zbraní během invaze na Krym, kdyby Západ zareagoval nečekaně.

„Ironií je, že se v průběhu války změnila situace, NATO disponuje velkými konvenčními vojenskými silami v Evropě, zatímco ruská armáda je velká, ale slabší. Rusko nemá sílu k tomu, aby prosazovalo svůj vliv dál za svými hranicemi, a pravděpodobně nebude mít sílu delší dobu vést konvenční válku,“ píše autor. Jaderné zbraně, kterými Moskva disponuje, tak mohou sloužit k vyrovnání šancí. Nichols k tomu dodává, že se velký ruský soused, Čína, zavázala, že jaderné zbraně nepoužije jako první.

NATO odpoví na ruskou hybridní válku v Pobaltí...

Ale proč by jaderné zbraně jako první používala Moskva? Autor nastiňuje situaci, v níž se Rusko rozhodne, že hybridní válku, tak dobře ozkoušenou na Ukrajině, zkusí uplatnit i proti některému státu NATO, např. proti Estonsku, Lotyšsku, Litvě či Polsku. Jenže má slabší armádu než aliance, která uplatní článek pět o společné obraně, a Ruská federace buď bude muset stáhnout svá vojska, nebo začne hrozit použitím jaderných zbraní. Možná je i použije na nějaký menší cíl jako varování.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řev v supermarketu BILLA. Kvůli Ukrajince. Fridrichová tleská

7:35 Řev v supermarketu BILLA. Kvůli Ukrajince. Fridrichová tleská

„Co si to, ku*va, dovolujete? Co to říkáte? Držte hubu a chovejte se slušně!“ Takhle vypadala ostrá …