Když Štěpán Kotrba přišel domů po vystoupení v TV, zasedl k počítači a sepsal, co nestihl říct. Stojí to za to

05.10.2015 10:42 | Zprávy
autor: Martin Huml

Analytik Štěpán Kotrba ve svém vystoupení v Partii TV Prima hovořil o přínosu ruského zásahu pro řešení situace v Sýrii a o uprchlické krizi. Mimo jiné důrazně odmítl srovnání současných imigrantů s Židy před druhou světovou válkou a volal po drastickém zpřísnění pravidel pro udělování azylu. ParlamentníListy.cz mu položily některé otázky, které doplňují a částečně rozporují to, co sdělil v TV.

Když Štěpán Kotrba přišel domů po vystoupení v TV, zasedl k počítači a sepsal, co nestihl říct. Stojí to za to
Foto: archiv
Popisek: Mediální a politický analytik Štěpán Kotrba

V Partii na Primě jste řekl, že považujete za zásadní fakt, že režim Bašára Asada je plně legitimní a ruské jednotky jsou jedinou legální zahraniční silou v Sýrii…

A také je to pravda. Bašár al-Asad byl už poprvé legálně zvolen ve volbách, a to přímo – občany své země. Prezidentské volby či spíše referendum se konaly 10. července 2000 po smrti prezidenta Hafíze al-Asada. Pro pokračování vlády strany Baas – v čele se synem zakladatele svobodného sekulárního, ale v praxi multináboženského režimu v Sýrii – bylo 8 689 871 voličů, proti 22 439 hlasů, neplatných bylo 219 313 lístků.

Systém Bašárova otce Háfíze al-Asada dokázal udržet v míru soužití 25 muslimských, křesťanských a židovských denominací od roku 1966. To za situace, kdy (stejně jako v Egyptě) po řadě atentátů bylo zakázáno sunnitské Muslimské bratrstvo jako nenávistná extremistická sekta. Po americké podpoře muslimských bratrů v Egyptě zasáhl Asadův režim tvrdě proti pokusům rozšířit „arabské jaro“ do Sýrie. Povedlo se. Ale Turky podporovaní sunnité rozpoutali v zemi občanskou válku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Eva Decroix, Ph.D., MBA, MPA byl položen dotaz

Rodiče

Dobrý den, mohu se zeptat, kdo přesně ze senátorů stojí za návrhem, aby rodič, který nemá po rozvodu dítě v péči, mohl být z důležitých rozhodnutí života dítěte vyloučen? Já nevím, podle mě to není úplně správné, i když zase někdy je mezi rodiči domluva obtížná a doplácí na to právě dítě, což také n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…