Když vás seberou jako rukojmí, stát nic moc dělat nemůže. Generál Randák se rozhovořil

05.02.2016 13:33

Exšéf tajné služby Karel Randák se pro server Neovlivní.cz vyjádřil o záchraně Čechů z Libanonu. Sám má s vysvobozováním vlastní zkušenost, v roce 2004 přivezl z Bagdádu unesené reportéry Michala Kubala, Víta Pohanku a Petra Klímu. Stát není však podle jeho názoru dnes zařízen na to, aby v podobných případech vysílal do zahraničí záchranná komanda. Případné záchranné operace prý brzdí také rivalita záchranných služeb. Pětice Čechů byla unesena v Libanonu již loni v létě. Do Česka se vrátili až tento týden, a to poté, co si sami přivolali pomoc.

Když vás seberou jako rukojmí, stát nic moc dělat nemůže. Generál Randák se rozhovořil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Randák

Randák uvedl, že o záchranných týmech, které by operovaly venku, neví. „Možná už v rámci mocenského boje, který ohledně zpravodajských složek zuří, někde v utajení vznikly,“ podotkl. Záchranná komanda jsou však podle něj velmi ošemetná věc. „Češi v tuto chvíli umějí vyslat své lidi, kteří ale unesené ‚jen‘ hledají, případně se pokoušejí vyjednávat o jejich propuštění. Existovala tu 601. speciální brigáda, která spadala pod vojenskou zpravodajskou službu, ale ta nebyla cvičená jako záchranné komando a dnes už pod tajnou službu nepatří. Byli to navíc průzkumníci, kteří uměli ležet v kupce hnoje nebo na vrcholu hor dny, dokonce i týdny a pozorovat okolí. Ale nebyli připraveni pro teroristický boj, přepady a podobně," doplnil s tím, že není však ostudou obrátit se na někoho, kdo zná dané prostředí lépe, to jest na příslušné zahraniční služby. 

Lidé, kteří by však v Čechách mohli být členy takovýchto komand, tady podle něj však jsou. „Je tu ale ještě jeden problém: pro provedení takového zásahu potřebujete detailní informace, viz zabití bin Ládina. Než tam lidé z jednotky SEAL‘s vletěli, měsíce shromažďovali detailní informace z Pákistánu. Přiznejme si, že takové asi žádná česká služba není schopna získat. A bez toho nemůžete podobnou operaci provést. Riskujete fatální následky, pokud se to nepovede. Takže ano, nebylo by špatné něco takového mít – pokud to už někde utajeně nevzniklo – ale není to samospasitelné. Je nutné mít k tomu špičkový zpravodajský support,“ sdělil. 

Původní text ZDE.

V závěru rozhovoru poukázal také na rivalitu mezi jednotlivými bezpečnostními složkami státu, která se ukázala právě v případu unesených Čechů v Libanonu. „Latentní rivalita tu byla vždycky, jen to teď více probublává. Jednotlivé složky se přetahují o kompetence, dokazují si, která služba je důležitější, přínosnější a výkonnější, a mydlí si u toho navzájem schody. S tím jsou spojené neustálé úvahy o rekonstrukci celé architektury tajných služeb, kdy se uvažuje o nějakém pospojování, tudíž každý chce dokázat svoji nepostradatelnost. Hloupé je, že tentokrát jde o životy. Někteří lidé jsou proto naštvaní a jdou s řadou informací ven, proto je to vidět víc,“ uzavřel s tím, že není nikdo, kdo by je rovnal. Teoreticky by to prý měla dělat vláda, ale ta má jiné starosti. 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…