Klaus v ráži na autogramiádě: Odsekl dotaz ČT na prezidentskou kandidaturu, potupil vědce za petici a hodně tvrdě se vypořádal i s imigranty

04.09.2015 15:10

REPORTÁŽ Bývalý český prezident Václav Klaus opět nezklamal své příznivce, ale ani své zaryté odpůrce. Na besedě s autogramiádou ke knížce Václava Junka „Nápravník zažitých nepravd (o Václavu Klausovi)“, která se uskutečnila ve čtvrtek 3. září v ostravském Knihcentru, se blýskl řadou pozoruhodných výroků, ale především tvrdých, kritických prohlášení na adresu Evropské unie, USA i české vlády za nezvládnutou uprchlickou krizi.

Klaus v ráži na autogramiádě: Odsekl dotaz ČT na prezidentskou kandidaturu, potupil vědce za petici a hodně tvrdě se vypořádal i s imigranty
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Bývalý prezident Václav Klaus na besedě v Ostravě

Na počátku besedy vysvětlovali Klaus i přítomný autor knihy Václav Junek, jak se k napsání díla vůbec dostali. Nedávný český prezident k tomu řekl, že ho především zaujala Junkova publikace o svém předchůdci z doby protektorátu, československém prezidentovi Emilu Háchovi. Klaus také v úvodu svého vystoupení nepotvrdil ani nevyvrátil spekulace z mnoha českých médií o tom, jestli se pomalu nepřipravuje na svou další prezidentskou kandidaturu. „Redaktorka České televize se mne při mém příjezdu zeptala, zda budu kandidovat v roce 2018, jako kdyby teď nebyla jiná aktuální témata, která veřejnost zajímají daleko více. Čekal jsem otázky na dominantní problém současnosti pro nás i celou Evropu, což je určitě migrační krize. Proto jsem odmítl na tento dotaz odpovědět,“ konstatoval známý ekonom a politik.

Klaus: „Vláda i parlament jsou absolutně nečinné.“

K aktuální situaci také zmínil: „Nicméně musím říct, že mne v současné době hodně lidí motivuje a zasílá mi maily, abychom něco udělali se současnou situací, kdy vláda i parlament jsou absolutně nečinné. A kdy nás dokonce i naše vědecká reprezentace peticí vybídla, ať si uprchlíky nakvartýrujeme domů. Tak bychom mohli proti tomu napsat nějakou antipetici. Co říkáte?“ apeloval Klaus na návštěvníky besedy.

Spíkr celé akce a ředitel ostravského Knihcentra Petr Michálek pak odstartoval svým prvním dotazem, právě k emigračnímu exodu, emočně vypjatou rozpravu.

Václav Klaus: Krizi vyvolaly Spojené státy a západní Evropa

Někteří z diskutujících upozornili bývalého prezidenta na fakt, že určité země si uprchlíky vysloveně žádají a že také není dnes možné všechny emigranty poslat rychle nazpět. Další dotazy potom padaly na vlastní příčinu tak rozsáhlé krize. „Kdyby nebyly válečné konflikty v Iráku, Sýrii, Libyi a Afghánistanu, které způsobily USA a některé západoevropské státy, tato obrovská migrační vlna by se nikdy nespustila. Evropské země pak měly reagovat tak, že žádné uprchlíky neměly na svá území vpustit. Migrace není žádné samozřejmé lidské právo nikde na světě, to je naprosto fatální omyl a pokud ho bude Evropa šířit, páchá sebevraždu. Jak je z televizních záběrů vidět, v mnoha případech se nejedná o žádné chudáky z míst bojů, ale mladíky v džínových bundičkách s mobily a iPady,“ reagoval na podobné otázky Václav Klaus s tím, že když při své inauguraci v roce 2003 nesouhlasil s americkou invazí do Iráku, velmi ochladly vztahy mezi ním a vládou USA.

Autor Klausova životopisu: „Míra zrady Evropy sama na sobě nemá nyní obdoby.“

Tento názor pak podpořil i autor jeho životopisu Václav Junek: „Ta míra zrady Evropy sama na sobě nemá nyní obdoby. Dříve jsme se spolu dokázali domluvit a ubránili jsme se Čingischánovi, Arabům i Turkům. Dnes neexistuje racionální síla, která by v Evropě chránila míru úrovně života, k níž jsme se dopracovali, a již si zasloužíme. Je to totální selhání evropských politických špiček,“ prohlásil publicista Junek a ještě dodal: „Jestli nezačnou zas platit zákony, tak se dočkáme něčeho, co si ani nedovedeme představit. V roce 1938 postavilo tehdejší Československo na svou obranu 52 divizí. Dnes se handrkujeme o nasazení 1800 vojáků.“

Bývalý prezident se podivoval nad liknavostí EU i české vlády

Václava Klause za současné situace také dost zlobí váhavost vedení Evropské unie při ochraně schengenského prostoru. „Minimálně rok a půl přistávají pašerácké lodě u evropských břehů s tisíci běženců a Evropská unie se svou „příslovečnou rozhodností“ se usnesla, že je začne od poloviny září důkladněji kontrolovat. Teď jsou obležena maďarská nádraží. Kdy ta vlna dorazí až k nám do Prahy? Za týden? A nic se vcelku neděje, je to hloupé, směšné, ale i děsivé,“ dále uvedl Klaus a pokračoval: „Před pár dny jsem si přečetl v jedněch australských novinách skvělý článek o tom, že Evropa bude první světadíl, který spáchá sebevraždu svou politickou korektností. To napíše člověk, který nás vidí z potřebného nadhledu, ze vzdálenosti tisíce mil. S tím mohu jen souhlasit.“

Jako řešení vidí bývalý český prezident dočasné vystoupení ze Schengenu, ke kterému bychom se mohli později vrátit.

Klaus: „Privatizaci hodnotím jako úspěšnou.“

Klause pak opět doplnil Václav Junek: „Když se jednalo o nějaký celkem směšný podvod na České poště, tak se sešla Rada bezpečnosti státu. Teď, když jde o mnohem závažnější problém, možná naší existenci, tak se má sejít až v polovině září, to je přece ostuda!“

Na besedě, které se zúčastnilo dost pedagogů i studentů z ostravských univerzit, také zazněly otázky na minulý a současný vývoj české ekonomiky. Například i k problematice v minulosti tolik diskutované kuponové privatizace. „Privatizaci hodnotím jako úspěšnou. Nešlo několik let připravovat detailní legislativní rámec, aby nedocházelo k některým problémům. Dělalo se to za pochodu a myslím si, že to tak bylo správné,“ reagoval Klaus.

„Zásah České národní banky je zbytečný a mylný.“

Václav Klaus stejně jako jeho bývalý kolega z „prognosťáku“, nynější prezident Miloš Zeman, nesouhlasí se stálým oslabováním koruny ze strany České národní banky. „Na ekonomické konferenci, kterou pořádaly univerzity z Moravskoslezského kraje, jsme o tom intenzivně diskutovali. Já si myslím, že zásah České národní banky je zbytečný a mylný. Banky se snaží tak spustit inflaci, jež je ale stále nulová. Velmi dobře to charakterizoval jeden z našich renomovaných ekonomů, který řekl, že inflaci těžko dosáhneme v období zesílené konkurence, kdy stále klesají náklady ve všech možných odvětvích,“ vysvětloval profesor ekonomie Klaus. Jistě zajímavý a pro mnohé přítomné i překvapivý byl jeho názor na ekonomickou krizi v Řecku. Z ní viní opět státy EU, které této zemi vnutily společnou měnu. „Řecko je vlastně obětí, kdyby mělo stále svoji drachmu, tak by si devalvovalo, jak by bylo třeba, a potom by zase začalo znovu a bylo by víceméně v klidu. Eurem ho odsuzují k permanentní krizi.“

Klaus má stále dost příznivců

Po besedě se uskutečnila autogramiáda knížky a poměrně dost návštěvníků ze zaplněné haly ostravského Knihcentra mělo zájem o společnou fotografii s bývalým prezidentem. Nová publikace se podle informací knihkupců z větších měst velmi dobře prodává a je o ni zájem i v městských knihovnách.
 

Reportáž pro ParlamentníListy.cz zpracoval Jan Štěpán.
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Parlamentní Listy

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…