Klvaňa: Můžeme jednou čelit řízené imigraci. Náš vztah k USA v ohrožení

10. 3. 2016 14:48

Komentátor Tomáš Klvaňa se na webu časopisu Reflex rozepsal o migrační krizi. Evropa už musí začít jednat, jinak jí ujede vlak a nebylo by na škodu vzít si příklad z Austrálie. Ta totiž kdysi opatření přitvrdila, nyní však může být opět velkorysá. Větším problémem než migrace je však Čína.

Klvaňa: Můžeme jednou čelit řízené imigraci. Náš vztah k USA v ohrožení
Foto: Archiv TK
Popisek: Jeden ze studentských vůdců Tomáš Klvaňa

„Ankara začala konat, další pomoci se dočká Řecko, je tedy možné, že březen 2016 zaznamená rázný obrat v kauze, která zahýbala Evropou nejvíc od balkánských válek,“ píše Klvaňa, podle kterého je dohoda mezi Tureckem a EU zlomovou situací v migrační krizi.

Nejde však ani o samotnou migraci, jelikož do Evropy může přijít i pět milionů lidí a stále se nic dramatického nestane. „Komplikace jsou politického rázu,“ vysvětluje Klvaňa a popisuje, kterak se na pozadí migrační krize radikalizuje veřejná diskuse a stále častěji se ozývají protievropské hlasy. „Už se to děje v několika zemích, včetně Polska a Maďarska, další mohou následovat.“

EU se k řešení již odhodlala, je však potřeba si pospíšit. Jak s uzavřením dohody s Tureckem, tak i s lepší obranou hranic. Klvaňa navíc doporučuje vzít si příklad z Austrálie, která za premiéra Johna Howarda byla pod náporem migrantů plujících z Indonésie. A právě Howardova vláda je začala obracet do detenčních center.

Celý text zde

„Ke konci Howardovy administrativy proud lodí v podstatě ustal,“ uvádí Klvaňa a dodává, že nyní může Austrálie svoje opatření opět uvolňovat a stejným směrem by se mohla vydat i Evropa. „Stojí to hodně peněz, nervů a ústupků neliberálnímu, Erdoganovu Turecku, které se začne k Unii přibližovat.“

Turecko by dohodou mělo získat bezvízový styk a měl by se urychlit jeho přijímací proces do EU, což pro Unii znamená rozhodnout se, jakou bude vyznávat politiku vůči Blízkému východu. Ta by totiž měla být společná, obzvlášť má-li být v EU i Turecko. Rozhodně nás však nečeká nárazová změna kultury, režimu či náboženství, k tomu bude docházet postupně, jedná se však o zcela nevyhnutelný proces.

Jako větší nebezpečí než Blízký východ ale Klvaňa vnímá Čínu. „Nejdůležitější položkou globální geostrategie je nyní vztah Číny a Spojených států,“ píše a varuje před tím, že se stát pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga soustředí na zbrojení a podporuje nacionalismus. Pokud se EU nepodaří zaujmout k Číně jednotný postoj, mohlo by to vést k jejímu konečnému rozdělení i formou řízené migrace.

„Evropa by se tak dejme tomu za půl století mohla proměnit v jakési Estonsko či Lotyšsko na steroidech. V obou státech žije v důsledku imperiální rusko-sovětské politiky asi čtvrtina etnických Rusů, kteří jsou zdrojem nestability,“ píše Klvaňa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Eurosvazáci táhnou do války. Přitom nemají lidi, techniku, vůbec nic. Analytik Koller plasticky vylíčil katastrofu, která nás čeká

21:09 Eurosvazáci táhnou do války. Přitom nemají lidi, techniku, vůbec nic. Analytik Koller plasticky vylíčil katastrofu, která nás čeká

Vojenský analytik Martin Koller tentokrát ve své analýze pro ParlamentníListy.cz rozebírá reálnost p…