Koalice chce jednat o návrhu TOP 09 na snižování deficitu

30. 6. 2014 22:34

O návrhu opoziční TOP 09 na postupné snižování deficitu veřejných financí by měly jednat všechny koaliční strany. V případě schválení nabídky chce TOP 09 podpořit hlasování o přistoupení Česka k fiskálnímu paktu EU. Po společné schůzce to uvedli premiér Bohuslav Sobotka a místopředseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek.

Koalice chce jednat o návrhu TOP 09 na snižování deficitu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg, Miroslav Kalousek a Helena Langšádlová

Podle Miroslava Kalouska mají s premiérem společný cíl, tedy dosažení vyrovnaných veřejných rozpočtů. Panují však odlišné názory, jak toho dosáhnout. TOP 09 prosazuje snižovat strukturální deficit o nejméně 20 miliard Kč, tedy 0,5 procentního bodu ročně z 1,8 procenta v roce 2015 na 0,3 procenta v roce 2018. Ministr financí Andrej Babiš chce dosáhnout vyrovnaného rozpočtu již v roce 2017 pomocí zefektivnění výběru daní a investic. Kalousek podotkl, že minimální tempo snižování o 20 miliard Kč je nižší, než očekávaný roční přírůstek HDP.

Nabídku TOP 09 nechá Bohuslav Sobotka analyzovat experty ministerstva financí. Musí podle něj brát v potaz i zpřesněnou prognózu Mezinárodního měnového fondu, která pro tento i příští rok odhaduje růst HDP o 2,5 procenta. Návrh by neměl být v rozporu s plněním bodů z vládního prohlášení, mezi které patří valorizace penzí, zvyšování platů zaměstnanců veřejného sektoru a podpora investic.

"S panem premiérem jsme se shodli, že ta nabídka má svoji logiku a mít společnou střednědobou strategii by bylo velmi užitečné z hlediska kontinuity pro vládu i pro opozici," uvedl Kalousek.

Koaličním stranám chybí ve Sněmovně ústavní většina 120 hlasů, aby mohly schválit přistoupení ČR k fiskálnímu paktu. TOP 09 by jim mohla potřebných devět hlasů zajistit. Fiskální pakt zavazuje zemi zavést do národní legislativy pravidla hlídající rozpočtovou kázeň. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jaroslav Bašta před Vánoci varuje: Bude hůř. Když jsme inkvizitorské neziskovky nezastavili doteď, začnou se roztahovat ještě více. Bude ještě více nepřátel, dezinformátorů, agentů Kremlu...

6:24 Jaroslav Bašta před Vánoci varuje: Bude hůř. Když jsme inkvizitorské neziskovky nezastavili doteď, začnou se roztahovat ještě více. Bude ještě více nepřátel, dezinformátorů, agentů Kremlu...

V závěru roku lidé často bilancují a rozmýšlejí, co nás čeká v roce příštím. Někdejší diplomat v Rus…