Pro 20. století byl zásadní rok 1914. Znamenal rozpad starých říší a otevřel cestu k utvoření říší nových, byť přes dvě světové války. Ve 21. století bude podle bašty vnímán jako přelomový rok 2016, kdy si Velká Británie odhlasovala odchod z EU a občané Spojených států vystavili stopku globalizaci zvolením Donalda Trumpa 45. prezidentem USA.
„Začínám si myslet, že západní civilizace neztratila pud sebezáchovy a pochopila, že touha po zisku nemnohých jim nedává právo zničit náš svět. Jeho destrukce začala nenápadně plíživým bořením států, jako vždy v lidských dějinách, když šlo o dosažení ekonomické a politické nadvlády. Skutečnost, že tam, kde nejsou státy, nelze prosazovat žádná práva, je jen zdánlivým paradoxem. Státy a jejich struktury představují plody dlouhodobého a poklidného historického vývoje. Ale v posledním čtvrtstoletí jsme podnikli až příliš mnoho kroků, abychom státní aparát rozbořili, a až doposud se ho nepovedlo nahradit funkčními nadnárodními strukturami ani ve formě nestátních neziskových organizací. Nestřežená hranice schengenského prostoru způsobila migrační krizi a jejím důsledkům integrovaná Evropa kvůli faktické absenci funkčních národních států nedokáže čelit,“ píše Bašta v komentáři pro První zprávy.cz.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp