Komentátor Fendrych burcuje: Musíme přijmout uprchlíky odkudkoliv, jinak nemáme v EU co pohledávat

18.12.2014 14:13

Morální apel je jedna věc, ochota přijímat druhá a připravenost poskytnout pomoc třetí. České úřady nejsou podle Martina Fendrycha na imigrační příliv vůbec připraveny. Zároveň dodává, že uprchlíky přijímat musíme, jinak nemáme v Evropské Unii co dělat. Fendrych o otázkách přijímání imigrantů polemizuje na zpravodajském internetovém portálu Aktuálně.cz.

Komentátor Fendrych burcuje: Musíme přijmout uprchlíky odkudkoliv, jinak nemáme v EU co pohledávat
Foto: Archiv
Popisek: Albert Pavlovič Medveděv

„Celá léta byla česká imigrační politika stavěna opačně, jako co nejužší hrdlo, které do země propustí minimum lidí. Ani k legálním pracovním imigrantům z Bulharska, Rumunska či podobných zemí se nechováme vstřícně,“ píše dále Fendrych.

Loni ve světě před násilím a nouzí uprchlo víc než 50 milionů lidí. Tak vysoký počet utečenců se vyskytl poprvé od druhé světové války, jak zdůraznil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). My víme o uprchlické vlně ze Sýrie sužované občanskou válkou, protože naše vláda odmítla syrské uprchlíky přijímat. Z té země uteklo přes tři miliony lidí.

Západní státy běžně samozřejmě uprchlíky a imigranty přijímají. Mají to, podle komentátora, jakoby „v popisu práce“, patří to do jejich pojetí demokracie, svobody, otevřenosti, zájmu o svět. V Německu v roce 2008 žádalo o azyl 28 tisíc lidí, letos jich má být až 190 tisíc. Švédsko, jež je druhou nejžádanější destinací, přijímá 80 tisíc imigrantů ročně. Švýcaři letos v referendu odmítli snížit počet přistěhovalců na 0,2 procenta populace, tedy zhruba na šestnáct tisíc lidí ročně. Každý rok k nim přichází až sto tisíc imigrantů a přibližně čtvrtinu pracovní síly tam tvoří cizinci.

Celý komentář ZDE

„Cizinci, imigranti i azylanti jsou ve většině zemí EU ‚normální‘. U nás s nimi máme problém. Když řeknete, že by Česko mělo nabídnout místa pro prchající Syřany, nenechávat starost jen na Německu, Švédsku, Itálii, Francii a dalších státech, začnou vás lidé na internetu napadat. „Vem si je domů, když jsi tak chytrej!“ – Něco na tom je, stát pro azylanty místa záměrně nevytváří, nemá je,“ obhajuje svůj postoj k imigrační politice státu Fendrych.

V další části svého komentáře se věnuje Fendrych facebookovým komentářům. „Žijeme v demokracii, ne? A devadesát procent lidí u nás uprchlíky nechce. Tak co tu jako řešíte? “ cituje jeden z nich. „Hlas lidu, hlas boží. Zdá se pak celkem nedůležité, že mezi syrskými utečenci nacházíme obrovské množství dětí. V Libanonu jich UNHCR napočítal celou polovinu a jen pětina z nich chodí do školy,“ dodává Fenrych.

Začínají se však ozývat i hlasy k uprchlíkům vstřícné. Na Facebooku vznikla komunita Česko vítá uprchlíky, která rychle získala přes 1300 účastníků. Vůči uprchlíkům jsou vstřícné či vstřícnější i církve. Viz petice Křesťané za přijetí syrských uprchlíků, v níž mimo jiné stojí, že ‚odmítnutí přijmout několik stovek uprchlíků na české území s poukazem na nepřipravenost České republiky je nesmyslné, alibistické a cynické‘.
„Povážlivé je také vytváření atmosféry strachu z nezvladatelného přílivu migrantů, ke kterému se uchylují někteří představitelé médií i vlády. Reálná čísla ukazují, že celkové počty migrantů, kteří v posledních letech přicházejí na naše území, jsou naprosto mizivé. Neztotožňujeme se s postojem části české veřejnosti, která vnímá uprchlíky především jako hrozbu,“ cituje Fendrych internetovou petici.

Česká imigrační politika je podle Fendrycha po léta politiky budována jako ‚anti-imigrační‘ či obranná. „Nejde jen o imigrační zákony. Jde o to, že tuzemce nikdo nevede k zájmu o imigranty, ke starosti o ty nejubožejší ve světě. Přitom přijímat imigranty může být výhodné i pro nás,“ uvádí komentátor a dále cituje ekonoma Jana Švejnara: „My stále nemáme dostatečně dobrou všeobecnou a specifickou strategii, jak doplňovat stárnoucí populaci dynamickým obyvatelstvem s dostatečnými znalostmi a lidským kapitálem.“

Dále připomíná názor teologa Tomáše Halíka: „…lidé dnes zhusta nemigrují za lepšími ekonomickými podmínkami. Prchají, aby si zachránili život. Myslím, že je morální povinností Evropy se těmto lidem otevřít. Samozřejmě to přináší svá rizika ekonomická i bezpečnostní.“ Podle Halíka se dá k přistěhovalectví „přistupovat konstruktivně, nebo emotivně a rozvíjet vášně proti imigrantům".  Z emotivního přístupu však vyrůstá extremismus, a ten vede k rozkladu Evropské unie.

„Změní se to? Budou chtít politici kvůli utečencům riskovat nevůli, nenávist obyvatel? Za politiky si dosaďme Andreje Babiše, Bohuslava Sobotku, Miloše Zemana, Vojtěcha Filipa, Miroslava Kalouska, Adrianu Krnáčovou, Jana Mládka a další. Kolik z nich do toho půjde?“ ptá se Fendrych.

„Zatím to tedy zůstává na občanských iniciativách. Nebo přesněji na nás. Přitom je dnes jasné, že imigrace úzce souvisí s budoucností Česka. A je jasné, že nakonec, i když nechtě, budeme muset utečence přijímat. Budeme muset přestat dělat hluché, slepé a chudé. Jinak nemáme v Evropské unii co dělat,“ uzavírá komentář Fendrych.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: bra

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…