Komentátor Nováček uklidňuje: Opakování Února 48 nehrozí

24. 2. 2013 9:16

Co dnes chybí k tomu, aby se opakoval „Vítězný únor“ roku 1948? A je vůbec možné, aby se historie v tomto případě opakovala? Tyto otázky si položil komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Komentátor Nováček uklidňuje: Opakování Února 48 nehrozí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Třešně, symbol KSČM

Jak totiž poukazují pravidelná šetření stranických preferenc,í a z nich vycházející volební modely, včetně nejaktuálnějšího z dílny STEM, levicové strany drtí v preferencích strany pravicové. Zatímco tak možnost opakování Února někoho straší, mnozí v ní naopak hledají naději.

V současné době už KSČM nemůže vábit své voliče vidinou znárodňování, přestože ho stále nevylučuje, ale zdůrazňuje stejný význam všech tří forem vlastnictví – společenského, skupinového a soukromého. „Kde by se totiž ono společenské vlastnictví jinak znovu vzalo, když, až na pár výjimek typu Budvaru, již bylo zprivatizováno? I řada soudruhů už ale dávno podniká a KSČM opravdu není hloupá, aby – jak sama často zdůrazňuje – opakovala staré chyby!“ píše Nováček na serveru Česká pozice.

KSČM může bojovat jen ve volbách

Co tedy schází KSČM, aby mohla opakovat nástup k moci? „Přinejmenším prozatím neinfiltrovala masívně bezpečnostní složky, armádu a pro existenci demokratického systému rozhodující struktury, na prvém místě jiné politické strany. Přesně to ví pouze Bezpečnostní informační služba (BIS). Kdyby ale validní informace tohoto druhu měla, pozastavení činnosti či zákaz KSČM by byl dávno realitou,“ míní komentátor.

Rozdíly mezi KSČM a bývalou KSČ tkví, podle jeho názoru, i v samotné struktuře strany, neboť členská základna KSČM je nezpůsobilá mimoparlamentních, fyzicky náročných, forem boje. Jediným možným bojovým prostředkem je dnes volební soutěž, což by podle Nováčka, gottwaldovská KSČ pokládala za oportunistický úpadek.

Chybí silní spojenci

Nováček také podotýká, že KSČM schází vydatní spojenci. „Tehdy měla takového spojence především v Revolučním odborovém hnutí (ROH), v jehož čele stál komunista Antonín Zápotocký, lidem zvaný „Tonda práce“. ROH nejenže bylo součástí Národní fronty, v níž uplatňovalo jako masová organizace svůj radikální vliv, ale v únorových dnech 1948 zorganizovalo několik velkých demonstrací a hodinovou generální stávku, čímž pomohlo Gottwaldovi přitlačit ke zdi prezidenta Beneše,“ uvádí. Dalším masovým spojencem byl i Svaz československé mládeže, který vyčistil vysoké školy a později organizoval budovatelské stavby mládeže.

„Sečteno a podtrženo, repetice „Vítězného února“ opravdu nehrozí!“ hlásá Nováček. A to prý ani vzhledem k ekonomické recesi a chronické neduživosti Nečasovy vládní koalice. Polistopadový politický systém, který spočívá v demokratické soutěži politických stran, tak zatím ještě dle jeho názoru není ohrožen. „Ještě stále tomu tak není, byť všudypřítomná korupce a také destrukce některých dosud „nosných“ politických stran stabilitu tohoto systému nahlodává. Jen kdyby vzala za své a převrátila se v nestabilitu a v deprimující, totální chaos, otevřela by se dokořán brána k moci radikálům všech odstínů včetně KSČM,“ uzavírá.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

21:40 Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller s odkazem na výsledek voleb a také knihu Andr…