Konec pražské primátorky? Jako jediní jsme mluvili s Babišem i Kleslovou

3. 10. 2017 16:45

Server Neovlivní, kde působí i někdejší šéfredaktorka MfD Sabina Slonková, uveřejnil v pondělí materiál o údajném vzteku Andreje Babiše. Ten se měl týkat rozladění z postupu nejmenovaných pražských zastupitelů, kteří chtějí odvolat primátorku Krnáčovou. Paradoxně v materiálu webu Neovlivní nezaznělo jediné konkrétní jméno, kdo by se měl na tomto plánu podílet. S výjimkou bývalé šéfky pražského ANO Radmily Kleslové, která prý celou "hru" režíruje. ParlamentníListy.cz ovšem oproti těmto informacím nelenily a údajné aktéry oslovily. Ukázalo se, že je vše docela jinak.

Konec pražské primátorky? Jako jediní jsme mluvili s Babišem i Kleslovou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová

„Babiš jim musel dost důrazně vysvětlit, že rok před komunálními volbami a navíc v situaci, kdy ANO hraje v říjnových volbách o premiérský post, pád pražské primátorky prostě nepřipadá v úvahu. Kdyby se do toho nevložil, mohlo se to podařit. Jasně řekl, že ji mají nechat dovládnout. Podruhé už se s ní ale nepočítá,“ popsal vysoce důvěryhodný zdroj z hnutí ANO, který cituje Slonková.

Podle Slonkové se na údajné snaze o sesazení podíleli lidé kolem političky ANO Radmily Kleslové, bývalé sociální demokratky. Kdyby se prý spojila pravicová opozice s ČSSD a s částí hnutí ANO, odvolání Krnáčové by se teoreticky mohlo podařit. Situaci proto musel zachraňovat Andrej Babiš.

Jenomže zjištění ParlamentníchListů.cz zní docela jinak. „Paní Slonková tyto informace získala z okolí PR hnutí ANO," uvedl pro změnu náš dobře informovaný zdroj. Andrej Babiš jej doplnil s tím, že „Slonková lže, je to lhářka a lhaní je její základní pracovní nástroj". Naše redakce u šéfa hnutí ANO ještě pro jistotu zjišťovala, zdali skutečně Radmile Kleslové, nebo někomu dalšímu z hnutí ANO nevolal, aby ho "dořval". „Samozřejmě, že jsem nikomu nevolal," uvedl s tím, že o žádném plánu o odvolání primátorky Krnáčové neví.

„Vážená paní redaktorko, nad vaším dotazem jsem se velmi pobavila. Pan předseda Babiš mi rozhodně v této věci nevolal, a svůj čas bych neplýtvala nad tím, abych se podílela na odvolání primátorky, která je mi ukradená. Navíc si myslím, že je to snaha primátorky a jejího PR na sebe za každou cenu upozornit," uvedla Radmila Kleslová, které jsme se také ptali, jestli ji Babiš "dořval" a jestli se na údajném sesazení Krnáčové podílí.

Že by někomu z magistrátních politiků Andrej Babiš volal, odmítla i většina klubu ANO. „O ničem takovém nevím. Celé to slyším od vás poprvé,“ konstatoval například radní Radek Lacko.

Podle kuloárních informací ovšem diskuse na téma sesazení Krnáčové opravdu padla. Nemá za ním ovšem stát Radmila Kleslová, ale předseda klubu ANO na magistrátu Michal Hašek a "spící" zastupitel Jaroslav Štěpánek (o kauze jsme informovali například ZDE a ZDE). Hašek, který nezvedal telefon a na naše SMS neodpověděl ani během několika hodin s odkazem, že má jednání, měl na dané téma podle všeho čile debatovat jak s ČSSD, tak s TOP 09. "Na žádném plánu se nepodílím, nic neorganizuji a pan předseda Babiš mi netelefonoval, aby mě "seřval"," sdělil v SMS naší redakci výše zmíněný Jaroslav Štěpánek.  Karel Březina, který o listopadovém plánu věděl, to prý odmítl. V TOP 09 měl Hašek najít spojence především v Jiřím Nouzovi, místopředsedovi klubu na pražském magistrátu. Hašek ale z informací, které máme, není klíčovým aktérem dění. Prim v boji proti Krnáčové sehrává nenápadný radní pro majetek Karel Grabein Procházka, který má poslouchat pokyny především od šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka. O Procházkových ambicích na nejvyšší post v Praze je podle všeho důkladně informována i primátorka Krnáčová. Osloveným zastupitelům na magistrátu také vadí, jak velký zájem má tento politik na chodu Dopravního podniku hlavního města. Ten přitom rozhodně nepatří do jeho gesce.  

„Grabein si měl pořídit stejně jako Klaška (politik ANO, předseda představenstva společnosti Rozvojové projekty Praha) na údajné PR aktivity pro posílení svého vlivu firmu, která snad dřív dělala i pro Bakalu, jmenuje se to nějak STANCE," řekl náš pražský zdroj.

„Zvykla jsem si spekulace absolutně nevnímat, protože bych se nevěnovala ničemu jinému. Jednou je to odvolání mne, jindy rozpad koalice anebo něco úplně jiného. Raději se budu věnovat smysluplné práci," sdělila redakci pražská primátorka.

Slovo závěrem? Věci, které vydaly stránky novinářky Slonkové, se ukázaly jako neprůkazné. Z vyjádření aktérů, které poskytli naší redakci, vyplynulo, že Andrej Babiš žádný plánovaný puč nezastavil, jelikož o něm nevěděl. Jeho slova nezávisle na sobě potvrdila i řada oslovených zastupitelů. Fakta jsou tedy jasná. Zaprvé: Adriana Krnáčová setrvá zcela jistě na svém primátorském postu. A zadruhé: Někteří zastupitelé, kteří o jejím sesazení v uplynulých týdnech běžně hovořili, během přímé konfrontace s naší redakcí raději nezvedali telefon. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: B. Richterová a T. A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

17:51 Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

Mezi prvními řečníky na Koncertu pro budoucnost na pražském Václavském náměstí byl u příležitosti vý…