Moskva podle Blanka nepředstavuje hrozbu jen pro Pobaltí či Polsko, ale na pozoru by se prý před ní měli mít i na Balkáně. „Rusko se snaží prostřednictvím své energetické politiky, informační války, prodeje zbraní, ale i snah zřídit si vojenské základny na Kypru, v Černé hoře a Srbsku narušovat proces evropské integrace. Pro prosazení většího vlivu na Balkánském poloostrově Rusové neváhají oživovat etnické napětí, které v 90. letech způsobilo rozpad Jugoslávie,“ tvrdí Blank a konstatuje, že nejvíce je to patrné na příkladu Srbska.
„Rusko zde prosazuje etnicko-náboženskou propagandu, jež pro dosažení ruských cílů zdůrazňuje jednotu mezi srbským a ruským národem. Moskva sugeruje Srbům, že by měli mít obavy z NATO i Evropské unie, a láká je do své náruče na výhodnější dodávky ropy a plynu. Sofistikovaně Rusové rozehrávají i hry týkající se nevyřešených problémů s Kosovem. Srbská vláda si je sice již dlouho vědoma, že cesta k prosperitě vede přes Evropskou unii, ale přesto politika země kolísá mezi moskevskými sirénami a Bruselem,“ popisuje Blank situaci v Srbsku, jak ji vidí ze svého pohledu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: pro