Kontroloři prověřili Ministerstvo kultury. A zjistili, že nedalo žadatelům o dotace rovné podmínky

15.12.2014 9:35 | Zprávy

Ministerstvo kultury u dotací na kulturní aktivity nevytvořilo rovné podmínky pro žadatele a v některých případech také nedodrželo vlastní pravidla pro poskytnutí peněz. Tvrdí to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Kontroloři zjistili nedostatky u dotací za 15,5 milionu z prověřovaných víc než 80 milionů korun. Chyby byly také na straně příjemců peněz. O výsledku prověrky dnes ČTK informovala mluvčí NKÚ Olga Málková. Vyjádření ministerstva kultury ČTK zjišťuje.

Kontroloři prověřili Ministerstvo kultury. A zjistili, že nedalo žadatelům o dotace rovné podmínky
Foto: hns
Popisek: Kontrolní protokol NKÚ, ilustrační foto.

NKÚ prověřil dotace poskytnuté v letech 2011 až 2013 celkem 19 příjemcům na 82 projektů. Kvůli nedostatkům úřad podal v osmi případech oznámení finančnímu úřadu o podezření na porušení rozpočtové kázně. Celkové roční výdaje ministerstva z Programu podpory významných a mimořádných kulturních akcí se pohybovaly od 384 do 414 milionů korun. Dotace poskytovalo šest různých odborů ministerstva a tři samostatná oddělení a při rozdělování peněz podle NKÚ nepostupovaly jednotně.

U některých tendrů ministerstvo prý nestanovilo správná kritéria

Ministerstvo kultury u některých výběrových dotačních řízení nestanovilo kritéria, podle kterých měly být projekty hodnoceny, zjistili kontroloři. Pokud ministerstvo kritéria dalo, nebyla většinou měřitelná a porovnatelná. "Někteří žadatelé o dotaci nevěděli s dostatečným předstihem, podle čeho bude ministerstvo jejich projekty posuzovat," uvedl NKÚ.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

19:45 „Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

V pondělí si lidé stěžovali na kolabující webovou stránku České televize a rozhlasu při povinné regi…