Korupce v pražském dopravním podniku prý nebyla. Bývalého manažera soud očistil

22. 7. 2014 16:45

Pražský městský soud tento měsíc bez zájmu médií rozhodl o tom, že bývalý manažer pražského dopravního podniku (DP) Jiří Jeřábek neuplácel odborového předáka Petra Pulce. Pulec je v úzkém kontaktu s nepříliš známým pražským lobbistou a politickým podnikatelem Karlem Hoškem, který se pohybuje poblíž známé rodiny Kočkových.

Korupce v pražském dopravním podniku prý nebyla. Bývalého manažera soud očistil
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Hošek měl v dopravním podniku osobní zájmy, šlo mu o některé zakázky. Když se měl po odchodu generálního ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka stát jeho nástupcem Vladimír Lich, odborář Pulec, velmi pravděpodobně kvůli Hoškovým aktivitám, proti němu veřejně vystupoval. Bývalý šéf obchodního oddělení Jiří Jeřábek se s ním v březnu roku 2012 dvakrát sešel a Pulce žádal, aby s útoky na Lichovu osobu přestal.

Po schůzkách v karlínské restauraci U Saní a Pizza Coloseum v Legerově ulici se Pulec obrátil na policii s tím, že jej chtěl Jeřábek podplatit. Druhé jednání si nahrál a snažil se nahrávkou pokus o úplatek doložit. „Vyzval ho, aby nečinil žádné kritické komentáře, žádná negativní veřejná prohlášení, a jakýmkoliv způsobem již dále neovlivňoval proces ustanovení Vladimíra Licha novým předsedou představenstva a generálním ředitelem dopravního podniku,“ stojí v rozsudku městského soudu. „Za což mu jménem blíže neurčené skupiny vlivných osob nabídl pravidelné vyplácení měsíční odměny ve výši 100 tisíc korun měsíčně,“ tvrdil policii na začátku vyšetřování Pulec.

Senát vedený soudcem Jaroslavem Cihlářem konstatoval, že z Pulcovy nahrávky z pizzerie nelze dovodit, že by Jeřábek Pulcovi něco nabízel. „Z nahrávky naopak plyne, že obžalovaný poskytl svědkovi garanci a nabídku, přestože ji v průběhu zachyceného rozhovoru sám aktivně nekonkretizoval... Na nahrané schůzce nezazněla ze strany obžalovaného ani nabídka na určitou částku, především pak nebyl učiněn požadavek na to, co by poškozený Pulec dělat měl, a co by dělat neměl,“ stojí v odůvodnění rozsudku.

Podle tvrzení Pulce mu měl Jeřábek slibovat, že garantem finančního plnění měl být tehdejší primátor Bohuslav Svoboda. Soud zarazila především skutečnost, že si Pulec po jednání s Jeřábkem šel k primátorovi (který měl být zároveň údajným garantem plateb) ověřit, zda jednal dobře. „Pulec nejednal příliš racionálně a mohlo se stát, že nabídku učiněnou Jeřábkem, ať už byla jakákoliv, nemusel správně pochopit,“ odůvodňuje rozhodnutí soudce Cihlář.

Jak už jsme předeslali, odborář Pulec je v úzkém kontaktu se sociálním demokratem Karlem Hoškem. Firma Wero Group, spojovaná s Hoškem, připravovala pro DP některá výběrová řízení. V referencích na svém webu se chlubila například nákupem autobusů za pět miliard korun od společnosti SOR Libchavy ze skupiny J&T. Zahájení spolupráce mezi dopravním podnikem a Hoškovou Wero Group se kryje s nástupem Martina Dvořáka do pražského dopravního podniku. Stalo se tak zhruba v polovině roku 2007.

Wero Group vysoutěžila DP také pojištění majetku a odpovědnosti za škody ve výši 218 milionů korun a další služby. Karla Hoška je možné nalézt i v pozadí dalších dvou firem – Alfasys One a Tessile ditta – které získaly zakázky od DP.

Zastupitel Prahy 2 a sociální demokrat Pulec udržoval s Karlem Hoškem dobré vztahy. Odborové sdružení tisklo svůj měsíčník Pražský magazín v režii společnosti Art for Communication Group, která sídlila na stejné adrese jako Wero Group a Alfasys One, a v časopise byla k vidění inzerce zmiňovaných firem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jaroslav Šťastný

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

17:51 Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

Mezi prvními řečníky na Koncertu pro budoucnost na pražském Václavském náměstí byl u příležitosti vý…