Kostlivec pana kancléře. Server píše o údajném problému Zemanova Mynáře

15.10.2013 12:31

Server Česká pozice spekuluje, že problémy hradního kancléře Vratislava Mynáře se získáním bezpečnostní prověrky mohou souviset s neprůhlednou privatizací ostravské Nové huti.

Kostlivec pana kancléře. Server píše o údajném problému Zemanova Mynáře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vratislav Mynář

Vratislav Mynář nemá bezpečnostní prověrku a jeho žádost Národní bezpečnostní úřad pozastavil. Kvůli tomu je vyloučen z řady důležitých jednání, nemůže dokonce ani navštěvovat jednání vlády. Sám kancléř vše bagatelizuje s tím, že prověřování je komplikovaný proces. Ve skutečnosti se však podle České pozice může jednat o pochybnosti NBÚ, způsobené Mynářovým podnikáním v minulosti.

Kancléř Mynář se zapletl do privatizace Nové huti Ostrava, dnešního ArcelorMittalu. Byl akcionářem společnosti Petrcíle, která se o podíl v hutích se státem dokonce soudila. Ve firmě navíc probíhaly nejasné majetkové přesuny, jejichž hlavní postavou byl kontroverzní opavský podnikatel Radim Masný.  

Mynář v minulosti přiznal, že skutečně byl menšinovým akcionářem společnosti Petrcíle. Bývalý blízký spolupracovník Miloše Zemana Miroslav Šlouf navíc uvedl, že jej Mynář poprvé zaujal, když mu pomáhal vymoci dluh právě od Masného.  

Kouzla opavského podnikatele

Kauza společnosti Petrcíle začala, když ji v roce 1996 založili tři manažeři státní Nové huti Ostrava. V manažerských smlouvách měli přislíbený odprodej akciového podílu v případě úspěšného řízení firmy. V roce 1997 k prodeji skutečně došlo. Pak se však hutím přestalo dařit a Zemanova vláda smlouvy vypověděla a žádala návrat podílu. Manažeři o problematickou firmu ztratili zájem a prodali ji společnosti Českomoravská železárenská. Ta si najala podnikatele Romana Masného, známého svými styky na vládní ČSSD, aby ji přiměl ke změně stanoviska.

Majitel společnosti Petr Nádvorník však skončil za jiné obchodní aktivity ve vězení, a v té době jej měl Masný o podíl připravit. Všech akcií se měl, není jasné jakým způsobem, zmocnit Masného právník. Ten následně v roce 2003 jmenoval dozorčí radu Českomoravské železárenské, mezi jejími členy se objevil i do té doby neznámý Mynář. O půl roku později byl navýšen kapitál společnosti Petrcíle tak, že dosavadnímu stoprocentnímu vlastníkovi, Českomoravské železárenské, zbylo jen třicet procent. Zbytek si rozdělili Masný, Mynář a jeden další minoritní akcionář. O pouhé dva měsíce později všichni prodávají své podíly nově založené společnosti, pod kterou je podepsán Masného právník. O necelý rok později pak byly všechny firmy prodány kyperské společnosti, za kterou měl stát finančník Pavel Tykač. Obvykle obeznámený server Motejlek.com spekuluje, že celková cena transakce měla být 800 milionů. Kolik z toho mohl získat Mynář, však není jasné.     

Podle bezpečnostního experta, který se serveru pod podmínkou anonymity rozpovídal, může být právě toto hlavní překážkou Mynářovy prověrky.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …