Kraje chtějí stovky milionů navíc. Ministryně Marksová je posílá za Babišem

26. 2. 2016 15:07

Hejtmani chtějí od státu, aby přidal krajům stamiliony korun kvůli loňskému zvýšení platů v sociálních službách. Poukazují na to, že o tříprocentním zvýšení mezd rozhodla vláda. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) na dnešním zasedání Rady Asociace krajů ve Valči řekla, že tento požadavek krajů podpoří. Uvolnění potřebné částky si podle ní hejtmani mají vyjednat s ministrem financí, protože ministerstvo práce ji ve svém rozpočtu nenajde.

Kraje chtějí stovky milionů navíc. Ministryně Marksová je posílá za Babišem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michaela Marksová u volební schránky

Požadavky na dofinancování sociálních služeb v tomto roce kraje ještě sčítají. Konečnou částku by měly předložit na svém společném jednání s vládou 16. března. Zprávu přinesla ČTK.

Platy v sociálních službách vzrostly od loňského 1. listopadu. „Je pravda, já s tím musím souhlasit, že vláda svým rozhodnutím tarify navýšila,“ uvedla Marksová k požadavku hejtmanů. Dodala, že zaměstnanci v sociálních službách si více peněz zaslouží. „Já bych samozřejmě ráda viděla vyšší navýšení, ale pohybujeme se v reálných číslech, musíme to dělat postupně,“ uvedla.

Kraje rozdělují podporu organizacím zajišťujícím sociální služby od minulého roku, předtím jim tyto peníze dávalo přímo ministerstvo. Pro letošek na tento účel zatím krajské samosprávy dostaly ze státních zdrojů v součtu 8,315 miliardy korun.

Na březnové společné schůzi vlády a Rady Asociace krajů chtějí hejtmani kromě dofinancování sociálních služeb probrat také další záležitosti. „Chceme znovu otevřít otázku systémového financování modernizace, rekonstrukce a oprav mostů a silnic II. a III. třídy ve správě krajů,“ uvedl jihomoravský hejtman a šéf Asociace krajů Michal Hašek. Kraje loni poprvé dostaly na své silnice státní dotaci 4,6 miliardy korun a letos se podělily o další tři miliardy Kč. „Jednáme o tom, že absorpční kapacita krajů může být větší,“ uvedl Hašek.

Kraje jsou podle Haška rovněž připraveny čerpat více evropských dotací, pokud se příprava státních silničních investic zdrží kvůli novele zákona o posuzování vlivu těchto staveb na životní prostředí. Další z témat se bude týkat financování regionální železniční dopravy v letech 2020 až 2035.

Hejtmani chtějí s představiteli vlády v březnu jednat také o připravenosti chystané inkluze ve školství a o způsobu zajištění letecké záchranné služby v krajích v následujících letech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Srp nám vyprávěl na kameru, jak Bohuslav Sobotka naletěl duševně nemocnému člověku, který mu radil. A několik překvapivých informací o Listopadu´89

19:44 Karel Srp nám vyprávěl na kameru, jak Bohuslav Sobotka naletěl duševně nemocnému člověku, který mu radil. A několik překvapivých informací o Listopadu´89

HORKÉ TÉMA U příležitosti výročí demonstrace na Národní třídě si moderátor TV ParlamentníListy.cz Ra…