"Osoba Radovana Krejčíře, když si otevřete zdejší noviny v době, kdy je nějaká kauza živá, plní titulní stránky. Nicméně většina lidí si uvědomuje, že to je problém Radovana Krejčíře a nikoli problém ve vztazích mezi Českou republikou a Jižní Afrikou," řekla velvyslankyně. Podle ní se Krejčířův český původ někdy objevuje jako konverzační téma, ale Jihoafričané to nevnímají jako prvek vztahů mezi oběma státy.
"Já jsem nezaznamenala nikde, ani v rozhovorech, ani v tisku, že by to mělo nějaký negativní dopad na vztahy," řekla Blanka Fajkusová. "Naopak, všude se připomíná, že Radovan Krejčíř byl odsouzen i v České republice, že česká vláda usiluje o jeho vydání do České republiky. To se tady ví a sleduje," zdůraznila.
České velvyslanectví vývoj trestních kauz kolem Krejčíře sleduje a podává o něm informace do Prahy. Aktivně se do nich ale nezapojuje a Fajkusová potvrdila, že Krejčíř českou ambasádu nikdy o pomoc nebo spolupráci nepožádal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan, čtk