Kurd, který byl podle Chovance napojený na teroristy, bude propuštěn. Zde je důvod

29. 1. 2016 11:04

Jako první upozornil na zadržení Kurda Nazmi Sahina loni v listopadu ministr vnitra Milan Chovanec, když jej na svém twitteru označil za „mezinárodně hledanou osobu podezřelou z vazeb na teroristy“. Nyní ale vyšlo najevo, že tento „terorista“ dostal v Itálii azyl. Dnešní Mladá fronta Dnes píše, že zřejmě s ohledem na to bude Sahin brzy propuštěn z vazby na svobodu.

Kurd, který byl podle Chovance napojený na teroristy, bude propuštěn. Zde je důvod
Foto: M.Kutilová
Popisek: Kurdské město Kobaní v Sýrii navštívila válečná novínářka M. Kutilová

Sahin je v Česku držen ve vazbě od loňského listopadu. V roce 2007 byl v Turecku odsouzen k šesti letům, protože, jak uvádějí dostupné protokoly, napomáhal organizaci s politickými zájmy „neslučitelnými se zřízením Turecka“. Místo aby nastoupil do vězení, uprchl do Itálie. Hájil se, že byl odsouzen v politickém procesu za to, že roznášel letáky organizace hájící práva Kurdů v Turecku. Itálie jej proto nepovažovala za teroristu, ale za disidenta.

Podle Daniely Avitabile z italské ambasády v Praze získal nakonec obdobnou ochranu, jakou je v jiných zemích politický azyl. „Náš konzulát má povinnost se o něj starat, jako by byl italský občan,“ uvedla Avitabile.

K tomu, že má v Itálii status uprchlíka, se musí přihlížet

Státní zástupce Radek Soukup v těchto dnech odeslal soudu svůj návrh, jak se Sahinem naložit. Přestože nechce své stanovisko oficiálně prozradit předem, dá se prý z jeho slov mnohé usuzovat.

„Samotný azyl nebo obdobná mezinárodní ochrana udělená v jiném členském státě není závaznou překážkou, aby došlo k vydání zadrženého. To by se muselo jednat o azyl udělený u nás. Nicméně k tomu, že má status uprchlíka v Itálii, se musí přihlížet, už z titulu společných hodnot Evropské unie,“ naznačil Soukup, který už dříve řekl, že pokud by Kurd měl azyl, byl by to důvod jej Turecku nevydat.

Platnými uprchlickými doklady argumentoval Kurd už při svém zadržení, policejní komisaři pak soudu sdělili, že po prvním prozkoumání se tyto doklady jeví jako pravé. Soud jej však poslal do vazby, než se ověří jeho identita.

Jako první na zadržení Kurda upozornil sám ministr Chovanec

Teď je údajně jasné, že se na něj vztahuje mezinárodní Úmluva o právním postavení uprchlíků. „Na základě informací z Interpolu v Římě a italské ambasády můžeme potvrdit, že mu byl udělen status uprchlíka. Na základě tohoto statusu má vystavený doklad uprchlíka i interní doklady, se kterými se může pohybovat,“ doplnil Soukup.

List poukazuje na to, že na zadržení Kurda jako první upozornil v listopadu ministr vnitra Milan Chovanec na sociální síti Twitter. Napsal, že „česká policie zadržela mezinárodně hledanou osobu podezřelou z vazeb na teroristy“.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kolaboranti, uhodil Feri na všechny, kteří podpoří Vondráčka. Starosta Rakušan vyprávěl, jak pohrdavě se ANO chová k jejich šesti poslancům

12:21 Kolaboranti, uhodil Feri na všechny, kteří podpoří Vondráčka. Starosta Rakušan vyprávěl, jak pohrdavě se ANO chová k jejich šesti poslancům

V nedělní Partii FTV Prima se setkali poslanec Dominik Feri (TOP 09) a místopředseda hnutí Starostov…