Kurňa. V ČSSD nastalo po výprasku ve volbách totální peklo. Ten nadává, ta nadává...

10.10.2016 4:40

ANKETA „Naše chyba, naše ostuda.“ „Začali jsme podporovat menšiny, inkluze, homosexuály, tohleto a támhleto…“ „Řekli jsme, že podpoříme matky samoživitelky. Kurňa, ale tři roky a nic není!“ Sociální demokraté střílí ostrými a zcela neúprosně do vlastních řad za debakl v krajských volbách. Padá množství návrhů, jak stranu zachránit, když už „to projeli“. Poslanec Jaroslav Foldyna se rozjel tak, že navrhl návrat zpět „od oranžové k červené“. A i když měl na mysli hlavně programovou změnu, nakonec rázně zkritizoval i logo: „Máme oranžovou růži, která vypadá, jako že jsme svaz zahrádkářů Evropy.“

Kurňa. V ČSSD nastalo po výprasku ve volbách totální peklo. Ten nadává, ta nadává...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka kráčí na podium

Někteří analytici či bývalí politici nepochybují o tom, kam má za současné situace ČSSD namířeno, a vynášejí hrozivý povolební ortel. A kde se stala chyba podle premiéra? ČSSD vedla kraje dlouho, lidé chtěli změnu, v dalších volbách chce uspět se silnějšími kandidáty. Zdůraznil nutnost inovace programu strany. A co si o výsledcích i samotném předsedovi ČSSD myslí její členové?

Foldyna: Sobotka má pravdu. Vraťme se od oranžové k červené

„Volby jsme projeli. Je to průšvih,“ nekličkoval ani teď poslanec Jaroslav Foldyna a zkonstatoval, že ČSSD není bez viny. Za naprosto základní věc považuje inovaci programu: „Řekl bych, že půjde o návrat od oranžové zpět k červené. Nevím už, jak to pan premiér nazval, ale mluvil o tom, že potřebujeme programovou revizi, a s tím naprosto souhlasím. ČSSD, a to celoevropsky, se za poslední dvacetiletí tak liberalizovala a modernizovala, že jen složitě poznáváte rozdíly mezi umírněnou levicí a pravicí, a veřejnost hledá jasná a srozumitelná stanoviska.“ A v kritice do vlastních řad se dál rozjel: „Začali jsme podporovat menšiny, inkluze, homosexuály, tohleto a támhleto… Veřejnost čekala, že zvedneme důchodcům peníze ne o tři sta korun, ale třeba o tisíc. Vždyť se to státu všechno vrátí!“

Anketa

Který předseda politické strany by měl v reakci na výsledek krajských voleb odstoupit?

73%
1%
1%
0%
18%
0%
0%
hlasovalo: 3329 lidí

„Řekli jsme, že podpoříme matky samoživitelky. Kurňa, ale tři roky a nic není.“

Foldyna je přesvědčený o tom, že ČSSD hledala řešení velmi opatrně. „Není možné pustit ruku trhu a pak jí trochu stříhat nehty. Ona potřebuje pořádně přes prsty. Řekli jsme, že podpoříme matky samoživitelky. Kurňa, ale tři roky a nic není. Řekli jsme, že zamezíme obchodu s bídou a paní ministryně práce a sociálních věcí změní podmínky v ubytovnách, ale my jsme potřebovali změny obecně.“ Podle Foldyny se musí vrátit ČSSD k tradiční levicové politice „lidí práce“. „Naučili jsme se mluvit, mluvit a nikoho to nechytilo a musíme přijít s osobnostmi s jasnými vyjádřeními.“ Na adresu předsedy vlády řekl: „Pan premiér je příliš slušný člověk, veřejnost očekávala emotivnější, silnější, srozumitelnější výrazy.“
Ve finále ho naštvalo i logo vlastní strany. „Na svém saku mám původní sociálnědemokratický znak, na kterém jsou klasy a ozubené kolo. A říkám, že mám ten znak proto, aby bylo jasné, koho ta strana zastupuje, ty dělníky a rolníky. Já vím, že to zní anachronicky, ale všichni z toho poznali, koho zastupujeme. Dnes máme oranžovou růži, která vypadá, jako že jsme svaz zahrádkářů Evropy.“

Zimola: Není čas pro výzvy k odstoupení, ale na důkladnou analýzu.

Úspěšný hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola si myslí, že chybu dělá ČSSD v komunikaci. „Asi nedovedeme na rozdíl od hnutí ANO srozumitelněji lidem vysvětlovat naši politiku. To, že se důchodcům zvedají důchody, to, že se zvyšuje minimální mzda, to, že se této zemi daří a rostou platy dalším skupinám obyvatel, je nezpochybnitelné, přesto se to na ocenění práce vlády neprojevilo,“ uvedl Zimola s tím, že zřejmě ČSD nedokáže lépe prodat výsledky své práce. V současné době si myslí, že by ale vůbec nebylo rozumné hledat nového předsedu: „Ne, teď není čas pro výzvy k odstoupení. Teď není čas pro obětování se nebo dokonce sebeobětování se. Teď je čas pro důkladnou analýzu a navržení další strategie. Sociální demokracie musí ukázat, že je strana jednotná, nikoliv roztříštěná.“

Koskuba: Podepisuji si politickou smrt, ale buď postavíme do čela pragmatiky, nebo…

„Pravda, po bitvě každý kaprál je generálem. Ale já s nálepkou potížisty mám svědomí čisté,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz poslanec Jiří Koskuba. Otázka na volební výsledek by podle jeho názoru měla být spíše určena vedení a manažerovi voleb. „Za mě doporučuji oprášit můj nevyslyšený otevřený dopis z roku 2013. Ostatně v mém profilu na ParlamentníchListech.cz jej lze stále dohledat,“ upozornil lékař a poslanec. „Tato současná ČSSD prostě neumí nebo nechce lidi oslovit. Soudí, že stačí jen rozdávat. Ale jak vidno, ti, co dostanou, pak volí jiného nebo k volbám nejdou. Vím, že si podepisuji rozsudek politické smrti. Ale buď budeme mít sílu postavit si do čela pragmatiky, lidi s jistou profesionální praxí, nebo končíme a bude tu jen Babistán. Jak to funguje v Praze, pravda za přicmnrdování nás oranžových,“ objasnil. A situace, kterou popsal, by měla být varováním i pro jiné. Své vyjádření pak uzavřel: „Naše chyba, naše ostuda.“

Seďa: Možná že jsme málo akcentovali úspěchy, které si často přivlastňoval Andrej Babiš

Poslanec Antonín Seďa situaci nevidí zase tak černě. „Osobně jsem přesvědčen, že je potřeba volební výsledek velmi pečlivě analyzovat a zejména se poučit z chyb, které jsme v minulosti udělali.“ A předestřel i důvod, proč voliči upřednostnili jiné strany: „Jako příčinu volebního neúspěchu kromě výsledků Jihočechů a Vysočiny považuji nárůst populismu a rozsévání strachu ve společnosti. Ta málo akceptuje pozitivní vývoj za vlády sociální demokracie, a jako by občané zapomněli na negativních sedm let vlády pravice. Možná že jsme málo akcentovali úspěchy, které si často přivlastňovali Andrej Babiš a jeho ANO 2011.“ Vyjádřil také svůj souhlas s premiérem: „Je nutné revidovat volební program sociální demokracie, který by měl akcentovat větší solidaritu, spravedlivější dělení národního bohatství a podporu národních zájmů České republiky. Kromě toho je třeba podporovat větší personální konkurenci uvnitř strany a zlepšit komunikaci ČSSD na sociálních sítích a zlepšení práce a pozice sociálnědemokratických zastupitelů na komunální úrovni.“

Média prezentují politiky jako nenažrance. Lidé ani nemohou vědět, kdo co skutečně dělá

Velmi zajímavá byla i reakce poslance Petra Kořenka ze Zlínského kraje, kde si triumf ve volbách připsal „fenomén Čunek“. „Jsem výsledkem velmi zklamaný. V neděli potvrdil i prezident, že kraje nepracovaly špatně. Politická reprezentace v krajích udělala obrovský kus práce. Teď budu mluvit o Zlínském kraji. Tady mě výsledky obzvlášť překvapily, protože když se dívám na opravené školy, silnice, nevím, jak by si lidé představovali, aby to fungovalo,“ uvedl Kořenek. „Mrzí mě, že někteří lidé k volbám nešli a řekli si, že nemají koho volit. Ale ekonomika roste, zvedají se platy, já nevím, co těm lidem až tak vadí. Pravda je, že když říkám na jednání strany, co vlastně mně lidé říkají v kanceláři, jaké problémy jim vadí, tak jako by to nikdo neslyšel. Myslím si, že naší straně pomůže, aby začala více naslouchat lidem.“ Upozornil i na vliv médií, protože podle Kořenka prezentují jen to, co jim vyhovuje, negativní věci a stále stejné lidi. „Vůbec nezáleží na práci, ale záleží na tom, jak se prezentujete a koho máte v zádech,“ zmínil. „Jsem z toho velmi zklamaný a zvažuji, jak s tím naložím. Já si svou práci samozřejmě budu odvádět i nadále, ale popravdě jsem pochopil, že lidem až tak moc ani o práci nejde. Ale snad se ani nedivím, protože oni nevědí, kdo co dělá. Jak by to měli vědět, když jim informace nedají ani veřejnoprávní média? Všechny politiky prezentují jako korupčníky, ty, kteří se mají dobře, a jako nenažrance,“ dodal rázně.

Kořenek: Premiér Sobotka na nikoho neútočí, vždy se chová slušně

V souvislosti s osobností premiéra Bohuslava Sobotky Kořenek uvedl: „Vždycky lidem říkám, ať se podívají na řadu premiérů, které jsme měli, a dobu, ve které působili. Toto je premiér, který politiku z pohledu řízení umí. Na nikoho neútočí, vždy se chová slušně, vyjadřuje se k věcem odborně, bohužel až příliš odborně, to je možná jediný problém. Z tohoto pohledu je to úspěšný premiér. Na druhé straně, já si nemyslím, že tyto volby byly až tak o celostátních tématech. Praha je příliš daleko.“ Domnívá se, že by ČSSD měla dát najevo, že má kvalitní lidi v regionech. „Program ČSSD je relativně dobrý, i když je co zlepšovat. Myslím si ale, že současný vítěz voleb nevyhrál až tak s programem, ale díky osobnosti. Musíme se zaměřit na lidi, které jsme neoslovili, na mladé a živnostníky,“ dodal.

Zklamání z neúspěchu v senátních volbách ze sebe musí ještě setřást poslanec Stanislav Huml. I přesto však na dotaz k volebním výsledkům ČSSD krátce odpověděl: „Volby jsme prohráli. Na hodnocení musejí vyprchat emoce.“

Mgr. Stanislav Huml

  • SOCDEM
  • Zemřel 28. prosince 2021
  • zastupitel obce

ParlamentnímListům.cz napsal i senátor Hassan Mezian: „Myslím, že potenciální voliči ČSSD nepřišli k volbám. Důvod potřebuje hlubokou analýzu, možná i sebereflexi.“

Gajdůšková: Příčiny propadu je třeba hledat v aférách na krajích. Je to na panáka!

S určitým oslabením po dvou volebních obdobích v čele krajů musí prý počítat každá strana. To si myslí bývalá místopředsedkyně senátu Alena Gajdůšková. „Nicméně fakt, že strany vládní koalice měly společně velmi dobrý výsledek, svědčí o tom, že příčiny propadu ČSSD je třeba hledat v krajích samotných a aférách a aférkách, které se tam objevovaly. S tím se bohužel svezl i senát,“ upozornila ve své reakci pro ParlamentníListy.cz. „Naši voliči, tím méně příznivci, nám nikdy tyto věci neodpouštěli. Náprava je zřejmá. Kromě jasné agendy, zejména rozvoje veřejných služeb, postavené na principech ochrany svobody, spravedlnosti a solidarity nesmíme v sociální demokracii tolerovat žádná osobní selhání na žádné úrovni. Jen tak můžeme zpět získat důvěru veřejnosti a proměnu její obecné podpory sociálně demokratickému programu v konkrétní voličské hlasy,“ objasnila.
Po volbách také na Facebook napsala. „Jako sociální demokratka teď nevím, zda mám brečet nebo si říci, že to je za polovinou funkčního období vlády významný úspěch. I jako abstinentka mám pocit, že to je tak na panáka.“

PaedDr. Alena Gajdůšková

  • SOCDEM
  • Vždy na Vaší straně!
  • krajská zastupitelka

Bohdalová: Tady nejde o Bohuslava Sobotku, tady jde o sociální demokracii.

Podle poslankyně Vlasty Bohdalové z Jihočeského kraje má ČSSD i v regionech silné lídry: „Ne vždycky je dobré, když se jede jedna přísná stranická linie, ne ve všech krajích to tak je,“ poznamenala. S premiérem Sobotkou nesouhlasí v tom, že vliv na počty hlasů měla i doba vedení krajů. „Podívejte se, na Vysočině i v jižních Čechách byla sociální demokracie ve vedení už osm let. A stejně ty dva kraje i nyní vyhrály. Proč? Protože v čele stály silné osobnosti se silným týmem, za kterými byl už pořádný kus práce.“ Sama se domnívá, že než se strana pustí do motivace voličů k tomu, aby jí v příštích volbách dali hlas, musí se zamyslet sama nad sebou. A premiér? „To je pouze na něm a na tom, jak vyhodnotí současnou situaci. Víte, tady nejde o Bohuslava Sobotku, tady jde o sociální demokracii,“ říká Bohdalová.

Rouček: Buď se budou řešit lži a korupce, nebo spěje ČSSD k deseti procentům

Bývalý europoslanec Libor Rouček zhodnotil situaci ČSSD takto: „ČSSD utrpěla v krajských a senátních volbách, podobně jako již před dvěma roky ve volbách komunálních, jasnou porážku. Nemá-li se tato prohra stát prohrou trvalou, která by odsunula stranu do role politického příštipkáře, musí ČSSD v sobě najít po druhém kole senátních voleb odvahu a sílu řešit kromě modernizace a zatraktivnění svého programu i problémy klientelismu, podvodů při sestavování kandidátek, korupce, lží a dalších mravních a morálních selhání svých členů. Nepodaří-li se to, bude naše nejstarší politická strana dále a nenávratně padat k hranici 10 % hlasů,“ konstatoval.

Štěch: Když vládla ČSSD, republika měla dobré hospodářské výsledky

Předseda senátu Milan Štěch na sociální síti Facebook k volbám uvedl: „Musím uznat, že pro ČSSD volby nedopadly dobře. Beru však také v potaz, že je dlouhodobá tradice při svobodných volbách, že lidé po čase chtějí změnu politické garnitury, která vládne zemi a vede kraje. Možná chyba je také v tom, že ne vždy se nám na vládní a regionální úrovni daří objasňovat činnosti, které vláda a kraje vykonávají pro potřeby občanů. V tom by asi bylo třeba naši práci zlepšit a také se připravit na volby do Poslanecké sněmovny. Protože jsem přesvědčen, že vždy, když vládla sociální demokracie, Česká republika měla dobré hospodářské výsledky a sociální vývoj.“

(autoři: Daniela Černá, Oldřich Szaban, David Hora)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: red

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …