Kvóty platí, řekl soud EU. Rozhodnutí je bezvýznamné, zahřmělo obratem z Slovenska. A právník říká...

06.09.2017 13:00

Evropský soudní dvůr smetl ze stolu žalobu Slovenska a Maďarska na uprchlické kvóty. Agentura Reuters informuje o tom, že soud poukázal na právo EU v neodkladných situacích přijmout potřebná opatření na řešení krizových situací bez konzultace s národními parlamenty. Stejně tak nebylo podle soudu nezbytné, aby rozhodnutí o přerozdělování migrantů přijímaly státy EU jednomyslně.

Kvóty platí, řekl soud EU. Rozhodnutí je bezvýznamné, zahřmělo obratem z Slovenska. A právník říká...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: O nabíjení mobilů u jedné z restaurací je obrovský zájem

Systém uprchlických kvót platí, řek jasně Evropský soudní dvůr. Zamítl stížnost Slovenska a Maďarska na systém kvót, „podpořil právo Bruselu přinutit členské státy k přijímání žadatelů o azyl“, napsala doslova agentura Reuters. Systém kvót je podle soudců možným řešením krize, které musí řešit především Řecko a Itálie.

Spor vypukl před dvěma lety, když německá kancléřka Angela Merkelová otevřela dveře uprchlíkům. Podle vlastních slov tak učinila proto, aby zabránila humanitární katastrofě. Většinovým hlasováním v EU bylo také rozhodnuto, že na 120 tisíc migrantů bude přerozděleno do ostatních členských států podle předem domluvených kvót. Právě proti tomu protestovala slovenská a maďarská vláda. Češi také byli proti systému kvót, ale byli přehlasováni. K přehlasování mohlo dojít díky Lisabonské smlouvě, ta princip většinového hlasování zakotvila.

Celý článek v angličtině naleznete zde

Komisař pro migraci Dimitris Avramopoulos na Twitteru napsal, že je „čas začít pracovat jednotně a beze zbytku naplnit princip solidarity“. Není však jasné, zda takovéto tvrzení přinutí spolupracovat ty státy, které kvóty odmítají. Slovenský ministr hospodářství Peter Žiga už prohlásil, že systém kvót prokazatelně nefunguje, takže je otázka, jakou váhu má soudní rozhodnutí. Označil ho za „bezvýznamné“.

Na sociální síti Facebook se Tomáš Tyl podivil nad tím, jak Evropský soudní dvůr může rozhodovat o suverenitě té či oné země. „Svobodné svrchované státy se rozhodly, tak co je komu do toho? A někdo nad nimi má pravomoc říct ‚Ne, Vaše rozhodnutí neplatí, bude to jinak‘?! Pak ty státy už nejsou ani svobodné, ani svrchované. Pak jsou v koloniálním područí či pod okupační správou,/ rozčílil se právník.

Právník Tomáš Tyl doslova napsal:

Soudní dvůr Evropské unie... Dodnes jsem nepochopil, jak může někdo soudit stát za rozhodnutí o jeho vlastní otázce suverenity. Svobodné svrchované státy se rozhodly, tak co je komu do toho? A někdo nad nimi má pravomoc říct "Ne, Vaše rozhodnutí neplatí, bude to jinak"?! Pak ty státy už nejsou ani svobodné, ani svrchované. Pak jsou v koloniálním područí či pod okupační správou.

Přijdu do obchodu, nakoupím mlíko, (máslo ne), chleba, rohlíky, přijdu k pokladně a pokladní mi tam vrazí prací prášek za 500 Kč, který nechci. Ale pokladní řekne: Zaplaťte! Vy se odvoláte k řediteli supermarketu a ten Vám sdělí: Vaše žaloba se zamítá, protože jste se rozhodl u nás nakupovat - zaplaťte to i s práškem, jinak Vám sebereme byt!

Dává to smysl?!

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

12:50 Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

„Jedu se setkat s mamkou. Už jsme se léta neviděli. Jsme z Doněcka a já nechci bojovat za Putina. Už…