Lavrov: Nepřipustíme novou studenou válku

21. 1. 2015 11:52

Moskva nepřipustí novou studenou válku, avšak Rusko hodlá dál hájit své národní zájmy a bude k tomu prosazovat zásadně mírovou politiku. Na tiskové konferenci to řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Hrozba extremismu a terorismu by podle něj měla svět spojit a vést ke společným akcím. Západ ale tuto snahu narušuje a prosazuje si své hodnoty a chce si udržet vedoucí pozici. Informovala o tom dnes Česká televize.

Lavrov: Nepřipustíme novou studenou válku
Foto: mid.ru
Popisek: Ministr zahraničních věcí RF Sergej Lavrov

Lavrov také prohlásil, že Moskva si přeje mírové řešení ukrajinské krize. Základem je podle něj celoukrajinský dialog. Kyjev však stále tvrdí, že Rusko posílá na východ země zbraně i vojáky. Podle prezidenta čítají nové posily dva tisíce Rusů.

Podle Lavrova Rusko své partnery už dávno upozorňovalo na teroristické hrozby, které se šíří zejména z Blízkého východu a severní Afriky. Právě v těchto oblastech nabývají na síle radikálové. "Akce proti terorismu vidíme jako jednu z hlavních priorit naší činnosti," řekl Lavrov.

Řešení problémů globální bezpečnosti a stability může být podle ministra dosaženo jen společně. "Společným akcím je ale bráněno různě – třeba dekoncentrací globální moci a snahou o na jednu stranu demokratičtější mezinárodní pořádek, na druhé straně jsou tu vytrvalé pokusy Západu za každou cenu si udržet vedoucí pozici a vnucovat své hodnoty a přístupy dalším účastníkům mezinárodních vztahů, a to i silovou cestou," uvedl šéf ruské diplomacie. 

V první řadě se musí schválit taková ústava, aby se v zemi cítili v bezpečí všichni Ukrajinci, míní šéf ruské diplomacie. Tuto nutnost si podle něj začíná uvědomovat i Západ. "Pouze lid Ukrajiny – bez jakéhokoli zásahu zvnějšku – musí určovat svou budoucnost," podotkl Lavrov. Zástupci ukrajinského vedení a vedení Luhanské a Doněcké lidové republiky spolu musejí jednat přímo, poznamenal ministr. 


 

Únorové události z minulého roku považuje Rusko za převrat. Moskva podle Lavrova dělala vždy vše proto, aby zabránila krveprolití. Nová vlna násilí ministra znepokojuje. "Je třeba zastavit snahu dobývat další města a zastavit ostřelování obydlených míst," upozornil Lavrov. Podle Lavrova Rusku nikdo nedokázal vojenskou podporu separatistů.

Západ se podle Lavrova snaží Rusko izolovat, tyto pokusy ale budou marné. Putin už dříve uvedl, že Rusko nepůjde cestou vyhledávání vnějších nepřátel. "Vedeme aktivní zahraniční politiku a hájíme své národní zájmy, ale přitom nevyhledáváme konfrontaci. Vždy jsme připraveni k rozumným kompromisům opírajícím se o vzájemně vyvážené zájmy. Chceme ozdravovat mezinárodní ovzduší a bezpečnost. Prosazujeme mírovou politiku," konstatoval Lavrov. Unii a USA požádal o obnovení konstruktivního dialogu – na základě rovnoprávnosti a zohledňování zájmů obou stran.

Lavrov vyzdvihl roli Ruska při likvidaci chemických zbraní, které měl Asadův režim v Sýrii. Podle něj lze na tomto příkladu vidět, že spolupráce s Amerikou může fungovat.

Ruský ministr hovořil také o projektu "Integrace integrací". Vytvořen by měl být jednotný ekonomický a humanitární prostor od Atlantického až po Tichý oceán. Rusko předložilo tento návrh v OBSE. Jako první krok si Lavrov představuje vznik zóny volného obchodu mezi euroasijským spojenectvím a Unií. Rusko mezitím posiluje svoje vztahy s Čínou, Indií, Vietnamem, ale také třeba Latinskou Amerikou a některými africkými zeměmi. A snaží se urovnat vztahy s Íránem.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: bra

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Srp nám vyprávěl na kameru, jak Bohuslav Sobotka naletěl duševně nemocnému člověku, který mu radil. A několik překvapivých informací o Listopadu´89

19:44 Karel Srp nám vyprávěl na kameru, jak Bohuslav Sobotka naletěl duševně nemocnému člověku, který mu radil. A několik překvapivých informací o Listopadu´89

HORKÉ TÉMA U příležitosti výročí demonstrace na Národní třídě si moderátor TV ParlamentníListy.cz Ra…