Legislativní rada vlády bude dnes řešit spor o zařazení Vitáskové

25. 2. 2016 6:39

Legislativní rada vlády dnes bude řešit otázku, zda předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková spadá pod služební nebo pod energetický zákon. Rada by měla posoudit rozdílné postoje ministerstva vnitra a ministerstva průmyslu a obchodu a doporučit vládě další postup.

Legislativní rada vlády bude dnes řešit spor o zařazení Vitáskové
Foto: Facebook Aleny Vitáskové
Popisek: Alena Vitásková

Podle vnitra Vitásková patří pod služební zákon a do 1. března by měla složit služební slib. V takovém případě by pak ale ve funkci skončila kvůli tomu, že čelí obžalobě ze zneužití pravomoci a v pondělí byla nepravomocně odsouzena. Podle ministerstva průmyslu a obchodu ale postavení Vitáskové určuje energetický zákon a její mandát skončí v červenci příštího roku.

Spory vyvolal nový organizační model ERÚ, v jehož čele má od srpna 2017 stát rada místo předsedy. Kvůli sněmovním úpravám účinnosti jednotlivých ustanovení ale není jasné, zda předseda a místopředseda ERÚ jsou do konce července příštího roku osobami ve služebním poměru, či nikoli. Zákon o státní službě ze své působnosti pro uvedené období vynímá členy Rady ERÚ, která ještě neexistuje, a naopak výslovně nevynímá předsedu a místopředsedu ERÚ.

Rada má také znovu posoudit nový zákon o státním zastupitelství, který v prosinci vrátila ministerstvu spravedlnosti k dopracování. Norma má posílit postavení žalobců a pomoci boji s nejzávažnější ekonomickou kriminalitou a korupcí. Mimo jiné ruší obě vrchní státní zastupitelství a zavádí protikorupční "speciál". K návrhu měla řadu připomínek krajská státní zastupitelství, výhrady měla i Unie obhájců ČR. Kritici mimo jiné tvrdí, že s úpravou by se mělo počkat na připravovaný nový trestní řád.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

17:51 Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

Mezi prvními řečníky na Koncertu pro budoucnost na pražském Václavském náměstí byl u příležitosti vý…