Letos se zřejmě uprchlíci převalí i přes nás, oznamuje prezident Zeman

15. 2. 2016 21:26

Předpokládáme, že v tomto roce se migrační vlna převalí i přes Českou republiku a Slovensko, uvedl v rozhovoru se slovenskou televizní stanicí TA3 český prezident Miloš Zeman. Pro řešení migrační krize navrhuje, aby byly vytvořeny jednotky, do nichž by každá země EU poslala tisíc vojáků a které by pomáhaly se zvládáním situace Řekům a Italům.

Letos se zřejmě uprchlíci převalí i přes nás, oznamuje prezident Zeman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman

„Když už nemáme evropskou armádu, vytvořme ad hoc jednotky, do kterých každá země pošle, řekněme, tisíc vojáků. Klidně pomáhejme Řekům a Italům na jejich území,“ uvedl Zeman s tím, že právě do těchto zemí migranti jako první vstoupili na území EU a podle dublinských pravidel by tam tak měli zůstat. Zprávu přinesla ČTK.

Českou vládu premiéra Bohuslava Sobotky Zeman podle svých slov kritizuje mimo jiné kvůli tomu, že se ostřeji nepostavila proti kvótám na přerozdělování uprchlíků v EU. „Jak Slovensko, tak Maďarsko podaly žalobu u Evropského soudního dvora na Evropskou komisi právě kvůli kvótám,“ řekl český prezident s tím, že i podle jeho názoru jde o narušení suverenity členských států. „ČR se k této žalobě dosud nepřipojila, a to je jeden z důvodů, proč vládu kritizuji,“ dodal.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Podle Zemana je nyní třeba najít rozumný kompromis, jímž ale není systém kvót, který nebude fungovat, protože migranti stejně následně díky svobodě pohybu nebudou setrvávat v jedné unijní zemi. „Tím společným zájmem je pevná ochrana vnějších hranic Evropské unie,“ řekl s tím, že zároveň je třeba posílit takzvané hotspoty, tedy registrační centra pro běžence v Itálii a Řecku.

Došlo i na Ukrajinu

Zeman zopakoval, že migrační vlnu považuje za organizovanou invazi, za kterou stojí egyptské Muslimské bratrstvo. Tato invaze se snaží „nikoli válkou, ale tím stěhováním národů, tou muslimskou vlnou imigrantů v podstatě narušit elementární kořeny evropské kultury“, uvedl český prezident.

V rozhovoru Miloš Zeman mluvil rovněž i o konfliktu na Ukrajině, který považuje za občanskou válku. Jak uvedl, je rád, že boje ustaly a více méně se dodržují minské dohody. Lze ale podle něj očekávat, že nastane i migrační vlna právě z Ukrajiny. „Důvodem této migrační vlny bude výrazná ekonomická krize na Ukrajině, kterou si samozřejmě nikdo z nás nepřeje, ale která může být způsobena problémy spojenými například se ztrátou Donbasu a upřímně řečeno i s korupcí,“ řekl český prezident.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sobotka se držel funkce jak jistý materiál košile. Prezident Zeman potvrdil jmenování Babiše premiérem, podpořil Okamuru a „odpuzujícího“ Kalouska vyzval k odstoupení

16:26 Sobotka se držel funkce jak jistý materiál košile. Prezident Zeman potvrdil jmenování Babiše premiérem, podpořil Okamuru a „odpuzujícího“ Kalouska vyzval k odstoupení

Prezident Miloš Zeman se v rozhovoru pro server Blesk.cz v Lánech vyjádřil k výsledkům voleb. Moderá…