Lidé na vesnici to mají těžké, pravil Jurečka. A přišel s nápadem, jak jim pomoct

22. 9. 2017 10:18

Čeští politici hledají způsob, jak zastavit vylidňování venkova. S jedním nápadem přišel i lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka. Lidé na venkově by podle jeho představ mohli platit nižší daně. Informují o tom Lidové noviny.

Lidé na vesnici to mají těžké, pravil Jurečka. A přišel s nápadem, jak jim pomoct
Foto: Hans Štembera
Popisek: Venkov - ilustrační foto

„V podalpských vesnicích to žije, ty naše nemohou být skanzenem. Klid a čisté životní prostředí už nestačí, aby tam lidi chtěli žít. Mají tam prokazatelně vyšší životní náklady, když musejí jezdit daleko za nákupem, zábavou, vozit děti do školy nebo sebe do práce,“ přednesl na úvod je svému nápadu na záchranu venkova ministr Jurečka.

Pokud chceme venkov zachránit, měli bychom podle představ člena vlády lidem žijícím na vesnici snížit daně. Čím dál od velkého města bydlíte, tím budete mít úlevy vyšší. Na Ministerstvu pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO) už na to mají tabulky. Lidé, kteří jsou na tom nejhůř, by prý mohli ušetřit až pět set korun měsíčně. Stát by tak přišel na daních asi o 2 miliardy rok co rok. Ale slevami na daních by to podle Jurečky nekončilo. Celý systém podpory pro venkov by rád nastavil tak, aby mladí lidé zůstávali na vesnicích, zakládali tam rodiny a neodcházeli do měst. Pokud někdo na venkově začne dokonce podnikat a vytvoří pracovní místa pro své spoluobčany, mohl by se dočkat třeba výhodnějších úvěrů.

Lidovci však nejdou jediní, kdo přemýšlejí nad tím, jak lidi udržet na vesnicích. Například TOP 09 a ODS  ve svých předvolebních programech hovoří o zavedení rychlého internetu na venkov. Díky rychlému internetu by někdo z venkova mohl pracovat třeba pro firmu v Praze či v Brně, ale nemusel by se přitom hnout z rodné vsi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zaorálek na dnešní vládě hystericky řval. Chovanec na schůzi radši „hodil bobek“. Máme exkluzivní informace

13:24 Zaorálek na dnešní vládě hystericky řval. Chovanec na schůzi radši „hodil bobek“. Máme exkluzivní informace

EXKLUZIVNĚ Vláda strávila téměř dvě hodiny hádkami nad jedinou věcí, zajišťovacími příkazy Finanční …