Co s o tom myslíte o fungování bezvízového styku s Tureckem?
Jedna věc je například svoboda slova a ochrana menšin a druhá 72 kritérií, které Ankara nebo kdokoli jiný musí splnit, aby bezvízový styk dostal. Ankara, podle informací, co mám, je někde ve dvou třetinách cesty. Podle dohody by měl bezvízový styk začít od června, teď máme začátek května, takže uvidíme. Evropská komise se k tomu zavázala, takže doporučení dá, ale musí rozhodnout ještě jiní, bezvízový styk bude schvalovat Evropský parlament a hlavně všechny členské země. Tady si nejsem jist, zda za prvé Ankara podmínky splní a také zda všechny státy s tím budou souhlasit. Jsme v procesu.
Už byla zveřejněna čísla za duben a z Turecka do Řecka přišlo méně než tři a půl tisíce lidí. To je méně než před vypuknutím krize. Buďme rádi, že příliv uprchlíků ustal.
Země Evropské unie se zřejmě budou moci „vykoupit” z povinnosti přijmout v případě krize žadatele o azyl z jiného členského státu. Podle zdrojů, na něž se odvolávají britský list The Financial Times a agentura ČTK, je to součást návrhu na úpravu takzvaného dublinského systému. Deník The Financial Times v této souvislosti píše o 250 tisících eur (6,75 milionu korun) za každého žadatele o azyl, jehož by stát odmítl přijmout. Částku v podobné výši jako možnost potvrdily také zdroje ČTK ovšem s tím, že na středečním jednání eurokomisařů se může návrh ještě změnit. Co si o tomto „vykupování“ myslíte?
Nevím, co je na tom návrhu pravdy. Pokud by někdo s tímto návrhem přišel, je v zájmu všech tento návrh jednoznačně odmítnout. Pořád se točíme v kruhu návrhů na kvóty. Jasně praxe prokázala, že v jakékoli podobě nefungují. Uprchlíci chtějí do určitých zemí, a to z mnoha důvodů. V Evropě je volný pohyb osob. Nemůžeme tu někoho držet proti jeho vůli.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Česká republika , Evropa , Evropská unie , vlastenectví , Evropan Libor Rouček
autor: Daniela Černá
Záhada daru
Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...
Další články z rubriky

8:44 Kdo tohle vyjednal, proboha? Češi zjistili pravdu o zelenině z dovozu
Včera ParlamentníListy.cz přinesly čtenou reportáž o zkušenostech českých dovolenkářů v Itálii. Mezi…
- 8:20 Veleba: Náš účel v EU? Aby západ udržel svou výrobu. Dotujeme bodláky
- 13:23 Další proukrajinské účty pro Fialu. Na stole rumunský scénář?
- 14:00 Kuchaře z Prostřeno v exekuci udělal jednatelem. A létaly miliony
- 10:53 449 Kč za knihu myšlenek Petra Fialy. Premiérův „spolek pro moderní politiku“
- 4:46 Ceny tak nízké, že se Čech v Itálii začal modlit přímo v supermarketu