Lidi by si měli ověřit, jaké informace k nim směřují, míní Petříček

06.03.2019 14:20

O brexitu, inovacích, spolupráci na vnitřním trhu Evropské unie nebo o kybernetické bezpečnosti dnes hovořil ministr zahraničí Tomáš Petříček se svým nizozemským protějškem Stefem Blokem. Mluvili také o dalším rozšiřování EU na západ Balkánu nebo o situaci na Ukrajině. Ministři to řekli na tiskové konferenci v Černínském paláci, uvedla ČTK.

Lidi by si měli ověřit, jaké informace k nim směřují, míní Petříček
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ministr Tomáš Petříček hovoří na sjezdu ČSSD

Blok je po třech letech první nizozemský ministr zahraničí, který Česko navštívil. Podle Petříčka ČR a Nizozemsko spojuje řada témat, u kterých mají společný postoj. Zmínil spolupráci na vnitřním trhu EU. „Naším cílem je vnitřní trh Evropské unie dokončit tak, aby z něj všechny členské země těžily, aby měly prospěch z tohoto významného projektu,“ řekl Petříček.

Dodal, že řešili i témata, u kterých se pohled obou diplomacií liší, zmínil například migraci. Tématem byla i otázka rozšíření EU o Severní Makedonii a Albánii, což ČR podporuje.

Nizozemsko podle Petříčka patří mezi světové lídry v kybernetické bezpečnosti. „Věřím, že spolupráce v takových oblastech může mít přínos pro naši bezpečnost a pro naši spolupráci v Evropě,“ dodal. Oba ministři se shodli v tom, že je potřeba, aby byla posílena schopnost lidí ověřit si, jaké informace k nim směřují a zda jsou pravdivé.

Nizozemský ministr na otázku ohledně vztahu k čínské firmě Huawei připomněl, že vlády mají informace zpravodajských služeb, že hrozba kybernetických útoků ze strany Číny nebo Ruska existuje. Neznamená to ale podle něj, že by mělo být zcela ukončeno obchodování se společnostmi z těchto zemí. Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) loni označil technologie čínských společností Huawei a ZTE, které používají i česká ministerstva a mobilní operátoři, za bezpečnostní riziko.

Blok považuje vzájemné vztahy ČR a Nizozemska za výjimečně dobré. Za oblast, ve které mohou obě země vzájemně pokročit, označil inovace. Oba ministři se podle něj dohodli, že je kvůli inovacím potřeba bilaterální evropská spolupráce. Na květen proto plánují bilaterální jednání, které by se zaobíralo naplňováním inovačních strategií. Výsledkem podle něj může být vytvoření dalších možností pokročilé technologické spolupráce.

Blok zmínil také otázku brexitu, který podle něj bude mít zásadní negativní dopad. Obě země jsou ale podle něj dobře připraveny.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…