Lidi si pletou, co je eutanazie, odmítl srovnání s Hitlerem profesor Pafko

27. 8. 2014 19:57

Eutanazie patří mezi nejvíce kontroverzní témata současnosti, ve vyhraněném projevu byl však tento krok srovnáván s počínáním Adolfa Hitlera. To chirurg Pavel Pafko rezolutně odmítá, lidé by podle něj měli o eutanazii komplexně přemýšlet.

Lidi si pletou, co je eutanazie, odmítl srovnání s Hitlerem profesor Pafko
Foto: Martin Kovář
Popisek: Chirurgický zákrok

„Já nejsem žádným zastáncem ani odpůrcem, ale chci, aby lidé o tom komplexně přemýšleli,“ vysvětloval v Interview ČT24 Pavel Pafko. Lidé si totiž podle něj pletou, co je eutanazie – v překladu to přitom znamená „dobré umírání“.

Rázně pak odmítl srovnání s Adolfem Hitlerem a jeho „vozy“, to nebyla žádná eutanazie, ale vražda. „Oni tam vraždili nemohoucí, neschopné lidi. To žádná eutanazie není, to nepleťme,“ varoval přední chirurg. „To je otázka svobodného rozhodnutí každého člověka,“ dodal. Navíc se podle něj zapomíná na to, jak složité je schvalování jednoho úkonu eutanazie. „To není, že Venca řekne Karlovi: ‚Prosím tě, mě už to nebaví, tak mi tam něco píchni.“

Pafko v pořadu promluvil i o tématu zákazu kouření v restauračních zařízeních, sám by ho rozhodně podporoval. „Já tomu nerozumím. Já obrazně řečeno tím, že se živím plicní chirurgií, tak bych měl mít radost… Ale nemůžu podporovat něco takového,“ řekl k cigaretám.

Vyhraněný názor pak projevil i k tzv. Ice Bucket Challenge, akci, při které se lidé navzájem vyzývají, aby se polili kbelíkem ledové vody. Pokud tak neučiní, mají darovat peníze na výzkum léku na amyotrofickou laterální sklerózu. Do akce se zapojily i celebrity včetně bývalého amerického prezidenta George Bushe mladšího a spolu s poléváním se vodou darují vysoké částky. „Správný mecenáš moc nezdůrazňuje sám sebe,“ okomentoval to ale Pafko. Podle něj je sice vše individuální, ale vidí zde i částečnou snahu se zviditelnit. Nemoc si ale podle něj rozhodně zaslouží pozornost. „Já tu pomoc vítám velmi pozitivně… Ale ta forma…“ dodal lékař.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec musel ohlásit:  Miloše Zemana podporuje skoro 42 procent voličů, další o tom uvažují

13:23 Moravec musel ohlásit: Miloše Zemana podporuje skoro 42 procent voličů, další o tom uvažují

Václav Moravec zahájil další Otázky zhodnocením volebních šancí jednotlivých prezidentských kandidát…