Lukašenko, to je akt pirátství. Český Senát se vložil do kauzy letadla

24.05.2021 10:02

Dění kolem zastavení letadla společnosti Ryanair nad Běloruskem, aby byl následně na letišti v Minsku vyvlečen z letadla běloruský opozičník, vyvolalo na Západě dle očekávání bouři. Ne nevýznamnou roli v ní hraje i Senát České republiky zastoupený předsedou zahraničního výboru Pavlem Fischerem.

Lukašenko, to je akt pirátství. Český Senát se vložil do kauzy letadla
Foto: Repro ČT
Popisek: Senátor a neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Fischer

Běloruské úřady přinutily letadlo společnosti Ryanair na trase z Atén do Vilniusu přistát v Minsku, aby mohly zatknout novináře a odpůrce běloruské vlády Romana Protaseviče. Jako důvod bylo uvedeno podezření na bombu na palubě.

Anketa

Je třeba v Česku víc zdanit nejbohatší?

82%
14%
hlasovalo: 7397 lidí

Raman Pratasevič je spoluzakladatelem informačního kanálu Nexta na sociální síti Telegram, který byl jedním z hlavních zdrojů zpráv o protirežimních protestech, jež v Bělorusku vypukly po loňských srpnových prezidentských volbách. V Bělorusku má být veden za seznamu lidí, kteří mají být zapojeni do teroristických aktivit.

Nad územím Běloruska, pouhých několik kilometrů před koncem jeho vzdušného prostoru, dorazila k civilnímu letounu na běžné turistické lince stíhačka běloruského letectva, která vyzvala pilota k otočení a přistání v Minsku. K tomu jej již dříve vyzval řídící letového provozu.

Po přistání byl zadržen běloruský opozičník, ostatní pasažéři prošli letištní kontrolou a letadlo pokračovalo do své cílové destinace.

Proti kroku Běloruska, rychle pojmenovaného jako „únos letadla“, se ohradili téměř všichni západní politici.

Pavel Fischer z českého Senátu rychle zorganizoval mezinárodní podpisovou akci mezi předsedy zahraničních výborů parlamentů, jejímž výsledkem bylo společné prohlášení v angličtině na hlavičkovém papíře českého senátu.

 

 

Odsouzení „aktu pirátství“ který smrtelně ohrozil pasažéry letadla, bylo podepsáno například předsedy zahraničních výborů německého Bundestagu, polského Sejmu nebo britského parlamentu.

Některým Fischerovým kolegům ale ani toto nestačilo. Senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin vyzval ministra zahraničí Jakuba Kulhánka: „Očekával bych, že panu velvyslanci Běloruska sdělíte, že má 24 hodin na to, aby si sbalil kufry“. Nápad vzbudil i mezinárodní zájem, Edward Lucas, bezpečnostní expert zvaný i do České televize, jej navrhl rozšířit na všechny velvyslance v členských zemích NATO a EU.

Za Evropskou unii se vyslovila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle které se musí začít něco dít.

Bělorusko má podle ní očekávat „důsledky“. „Osoby zodpovědné za únos letadla musí být potrestány. Žurnalista Roman Protasevič musí být okamžitě propuštěn,“ vyzvala.

Závazky ale mají i osobní povahu. Český novinář Alexander Mitrofanov byl zklamaný z postoje aerolinek, které na výzvy běloruského řízení letového provozu reagovaly, a označil jej za důvod, proč už s touto společností nikdy nepoletí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

bezpečnost EU

Z čeho jste nabyl dojmu, že EU zvládá řešit otázku bezpečnosti? Máte pocit, že si dokázala dobře poradit s migrační krizí, a že je připravena na tu další?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ať zvolíte do Bruselu kohokoliv, neovlivní nic. Hoffman vidí slib, na který volič čeká

18:29 Ať zvolíte do Bruselu kohokoliv, neovlivní nic. Hoffman vidí slib, na který volič čeká

POHLED IVANA HOFFMANA Máme před volbami, tedy čas úderných hesel po nárožích a billboardech. Ivan Ho…