Máme většinu a prostě vyhrajeme, řekl u Moravce Stanjura z ODS

6. 11. 2011 13:53

V pořadu ČT Otázky Václava Moravce se sešlo pět šéfů poslaneckých klubů, kteří přijeli ze sněmovny a tamtéž se poté vrátili. O obstrukcích přišli diskutovat předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura a jeho kolegové Petr Gazdík (TOP 09), Vít Bárta (VV) a Pavel Kováčik (KSČM). Do studia přišli zmožení téměř nepřetržitým týdenní jednáním sněmovny.

Máme většinu a prostě vyhrajeme, řekl u Moravce Stanjura z ODS
Sobotka připustil, že rozprava může skončit na přelomu neděle a pondělí. Zopakoval, že „kardinálním důvodem pro obstrukce je změna důchodového systému. Nechceme, aby došlo k privatizaci průběžného důchodového systému. My tu obstrukce bereme za všechny občany, kteří v minulých měsících vyjadřovali nespokojenost s charakterem reforem."

Obstrukce nemá šanci na úspěch, tvrdí Stanjura

Zbyněk Stanjura je proti používání obstrukcí a odmítl slova, že vládní koalice válcuje reformy skrz Poslaneckou sněmovnu. „My máme většinu hlasů, takže to jednoduše vyhrajeme. Obstrukce nemá šanci na to, aby byla úspěšná," myslí si šéf poslanců ODS. Odmítl souvislost s obstrukcemi ODS, kterou před pár lety uplatnila proti zákonům ČSSD.

Dění ve sněmovně ZDE

Gazdík poukázal na to, že kvůli obstrukcím, které trvají přes 35 hodin, nezbývá na projednávání reforem víc jak pár hodin. Jedno čtení zákona by se tak údajně mohlo protáhnout až na pět měsíců.

Zkrácení hlasovací lhůty je na hraně , ale je to přiměřené

„Použili jsme nástroj, který je na hraně jednacího řádu, ale je přiměřený tomu, co dělá sociální demokracie," vyjádřil se Gazdík ke zkrácení hlasovací lhůty pro projednávání.

„Naše vystoupení a projevy jsou jasné, věcné a konkrétní. Možná se někomu zdá, že jsou radikální. Ale my se domníváme, že jsou reformy namířené proti lidem. Zkrácení jednací doby je za hranou zákona. Připojíme se k ústavní stížnosti," dodal Kováčik.

Změna jednacího řádu sněmovny?

„Základem je nastavit, jak budeme jednat s opozicí. Musíme se s opozicí domluvit na řadě věcí, například na přímé volbě prezidenta. Musíme hluboké příkopy zasypat a ne je rozšiřovat. Místo obstrukcí je správné jednat v jednotlivých výborech. Jinak se obávám, že obstrukce je jenom snaha nezdanit hazard od Nového roku," řekl Bárta v OVM.

„Český Parlament je postaven na frakcích. My jsme ČSSD jako frakci dali prostor vyjádřit se ke každému zákonu. Jeden poslanec má právo přednést stanovisko ke každému zákonu," vysvětlil Gazdík.

Stanjura upozornil, že spolu se Sobotkou jsou si vědomi toho, že obstrukce se budou opakovat. Hovoří z vlastní poslanecké zkušenosti z minulých období. Proto by byl pro úpravu jednacího řádu sněmovny.

Zůstanou dvě sazby DPH nebo dojde k sjednocení?

„My budeme vždycky hájit nezvyšování DPH a 14 a 20 procent považujeme za uzavřenou dohodu. S ohledem na vývoj ekonomiky můžeme debatovat o všech daních. Zvýšení daní firem o jedno procento a další je výhodnější než zvýšení spodní sazby DPH na 19 procent," navrhl Bárta.

„Nikdo neví, jak se bude vyvíjet ekonomická situace na jaře. Ctíme uzavřené dohody, ale už v srpnu jsme navrhovali jednotnou sazbu DPH na 19 procentech s výjimkou léků, knih a médií," poukázal Gazdík.

Kováčik prohlásil, že jeho KSČM je zásadně pro zachování dvou sazeb. „Jestliže se chce reagovat na ekonomickou situaci, tak je zde prostor pro zvyšování přímých daní," tvrdí poslanec KSČM.

V době krize jsou ztráty na přímých daní. Opozice má špatná řešení, zlobil se Stanjura

„Pan ministr financí i premiér mění čísla podle toho, jak se mění situace. Jediná země, která má jednotnou sazbu, je Dánsko. Naše představa je, že po příštích volbách bychom rádi znovu přeřadili léky a potraviny do nižší sazby," slíbil předseda ČSSD Sobotka.

Stanjura prohlásil, že se bude dále jednat o ekonomické situaci. Připustil, že by mohl být kompromis a sazby by mohly zůstat na 14 a 20 procentech. „V položce přímých daní byl pokles příjmů státu velký," poukázal Stanjura na předchozí krizi. V době krize prý příjem státu v oblasti nepřímých daní klesl jen o procento.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Místopředsedkyně TOP 09 se před kamerou PL důrazně vyhranila proti počinu Dominika Feriho. Prý je ale ještě mladý

20:40 VIDEO Místopředsedkyně TOP 09 se před kamerou PL důrazně vyhranila proti počinu Dominika Feriho. Prý je ale ještě mladý

HORKÉ TÉMA Hostem pořadu TV ParlamentníListy.cz Horké téma byla místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalán…