Marii Benešové se lidsky nelze moc divit. Zasvěcený pohled na pozadí sporů s odcházejícím Zemanem

15.05.2021 7:45

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se rozhodl rezignovat na svůj post, končí k 30. červnu. Jeho odchodu v průběhu jeho působení v úřadu předcházelo několik vnitřních i vnějších důvodů. Že si vytvořil ne zrovna ideální vztahy s některými členy vlády, se podle Petra Dimuna, šéfredaktora České justice a bývalého tiskového mluvčího Ministerstva spravedlnosti, nelze příliš divit. Ve svém textu vyhodnocuje, jak velkou roli sehrála v Zemanově rezignaci právě ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Marii Benešové se lidsky nelze moc divit. Zasvěcený pohled na pozadí sporů s odcházejícím Zemanem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Zeman

Že se blíží konec Pavla Zemana v čele soustavy státního zastupitelství, bylo pro mnohé jasné ve chvíli, když oznámil svůj zájem kandidovat na soudce Evropského soudu pro lidská práva.

Pověstnou poslední kapkou byl podle Dimuna pro Pavla Zemana případ jeho osobního údajného lobbingu ve prospěch jeho známého hoteliéra. „Najednou na něm ulpělo podezření, které nemohl přesvědčivě vysvětlit, stal se typickou chromou kachnou,“ podotýká šéfredaktor.

Věci nepřidaly ani problémy s šéfkou české justice Marií Benešovou, se kterou se dostal do otevřeného sporu ve chvíli, kdy odmítl řešit výtky Benešové ohledně fungování Vrchního státního zastupitelství v Praze, a především vůči Lence Bradáčové.

Bradáčovou přitom Zeman v žádném případě kritizovat nemohl a ani nechtěl. „Fungovali vždy jako tandem, jakkoliv Zeman chvílemi působil v této dvojici jako ten slabší. Když odmítl řešit úniky v případu bývalého soudce Vrchního soudu v Praze Zdeňka Sováka, kde navíc musela ministryně několik hodin potupně podávat vysvětlení a čelit osobním otázkám, bylo rozhodnuto,“ pokračuje Dimun.

Celý text ZDE

Ke stupňování tlaku v poslední době také vedlo ministryni Benešovou to, že chtěla mít možnost ovlivnit, kdo bude Zemanovým nástupcem. „Začaly se totiž objevovat informace, že Zeman dochází na Úřad vlády a jedná o své budoucnosti. Nelze také pominout, že ministryni se krátil čas pro možnost podání kárné žaloby, čímž by ztratila jeden z nástrojů nátlaku,“ popisuje bývalý mluvčí ministerstva spravedlnosti. „Objektivně se Benešové nelze lidsky moc divit,“ dodává.

Jestli se ovšem dnes na něčem Zeman s Benešovou shodnou, je to podle něj osoba nástupce: „Jak Benešová, tak Pavel Zeman totiž podporují Igora Stříže. A podle informací České justice toto personální řešení vyhovuje i Lence Bradáčové,“ uvedl, s tím, že rozhodně proti jeho jménu nebudou lidé z VSZ v Olomouci.

Pokud by byl nakonec Stříž opravdu do funkce vládou jmenován, sám už podle Dimuna měl Benešové dát s návrhem souhlas. Státní zastupitelství bude ovšem po volbách čelit legitimnímu politickému tlaku. „Tedy pokud ve vládě bude ODS, která Stříže, bývalého vojenského prokurátora, vnímá logicky jako relikt minulosti. A navíc jako člověka, který je prodlouženou rukou olomouckých vrchních žalobců,“ uzavírá Petr Dimun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ewa Farna zazpívá v Kolíně na náměstí. Dostane za to 617 584 korun

10:50 Ewa Farna zazpívá v Kolíně na náměstí. Dostane za to 617 584 korun

ParlamentníListy.cz si v posledních týdnech všímají řady smluv, které přibývají ve veřejných registr…