Marksová jednala s ministryní Francie o směrnici a mzdách řidičů

21. 2. 2017 17:11

O připravované evropské směrnici o vysílání pracovníků a minimálních mzdách vysílaných řidičů dnes jednaly česká ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) a její francouzská kolegyně Myriam El Khomriová. Francie je připravena jednat o tom, aby pravidla vysílaných pracovníků v dopravě upravoval chystaný silniční balíček. ČTK to po schůzce sdělil mluvčí českého ministerstva Petr Habáň.

Marksová jednala s ministryní Francie o směrnici a mzdách řidičů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Podmínky vysílaných pracovníků má upravit revidovaná evropská směrnice. Podle návrhu by vyslaným měla v cizině zajistit stejné mzdy jako domácím pracovníkům. Česko návrh odmítá. Marksová už dřív řekla, že by předpis chudším evropským státům způsobil potíže a tamní firmy a instituce by na zaplacení svých lidí v cizině neměly. Česká strana prosazuje, aby se doprava ze směrnice o vysílání vyjmula. Francie a Německo v dopravě minimální mzdu vyžadují. Evropská komise s nimi loni v září zahájila řízení kvůli dopadům jejich národních nařízení o minimálním výdělku na mezinárodní dopravu.

„Francie je připravena jednat o úpravě podmínek vyslaných pracovníků v dopravě v připravovaném silničním balíčku. Obává se však určitého právního vakua, pokud by sektor dopravy byl v rámci již probíhající revize zcela vyloučen z režimu směrnice,“ uvedl mluvčí. Za „ochotu dohodnout se na ochraně práv pracovníků v EU“ poděkoval po jednání na twitteru francouzské ministryni práce český tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Podle Marksové je potřeba se na vysílání pracovníků po Unii dívat i „z perspektivy nových členských zemí“ a brát ohled na rozdílné výdělky v jednotlivých státech. Podle francouzské ministryně země přijímají k vysílání pracovníků vlastní legislativu, protože neexistuje ta evropská. Evropský trh se tak tříští, znesnadňuje to volný pohyb pracovníků a zboží, uvedla podle mluvčího šéfka francouzského ministerstva práce.

Obě ministryně se shodly na tom, že vážný problém představuje i vysílání pracovníků z chudším zemí společnostmi, které tam vlastně nefungují. Západoevropské firmy si zřídí ve státech střední a východní Evropy P.O. Box a najímají místní síly, které pak posílají do svých zemí za minimální mzdu. Nekale tak konkurují domácím podnikům, popsal mluvčí Habáň.

Mgr. Michaela Marksová

  • ČSSD
  • ministryně práce a sociálních věcí

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Hovado!“ Ivánku, Ivánku... Další zajímavosti o lídrovi Pirátů Bartošovi

10:29 ,,Hovado!“ Ivánku, Ivánku... Další zajímavosti o lídrovi Pirátů Bartošovi

Na předsedu Pirátů Ivana Bartoše vypadla ze skříně nepěkná minulost. A dva dny před volbami důkazy o…