Merkelová: Nečas mi vaše "ano" v Praze neřekne, to vím

28.03.2012 16:33

Německá kancléřka Angela Merkelová neočekává, že při úterním jednání s premiérem Petrem Nečasem uslyší "ano" rozpočtovému paktu, k němž se Česká republika v Evropské unii zatím nepřipojila. V úterý to řekl mluvčí Merkelové Steffen Seibert. Německo podle něj ale zároveň český postoj respektuje.

Merkelová: Nečas mi vaše "ano" v Praze neřekne, to vím
Foto: FonArCom
Popisek: Francouzský exprezident Nicolas Sarkozy a německá kancléřka Angela Merkelová

Seibert uvedl, že Merkelová bude v Česku jednat o energetické politice a "velkých evropských výzvách". "Kancléřka ale neočekává, že by se vracela s českým 'ano' k fiskálnímu paktu. Češi si jistě svůj postoj dobře rozmysleli. Tento postoj jsme vzali na vědomí a respektujeme ho," konstatoval její mluvčí.

Osamělé Česko a Británie

Česko se spolu s Británií jako jediné členské země EU odmítly připojit k takzvanému fiskálnímu paktu, kterým se vlády většiny unijních zemí zavázaly dodržovat vyrovnané či přebytkové státní rozpočty. V opačném případě jim budou hrozit automatické sankce. Porušování rozpočtových pravidel nese podle evropských politiků hlavní odpovědnost za současné dluhové problémy eurozóny.

Nečas svůj postoj k dokumentu zdůvodnil mimo jiné nejasnostmi ohledně jeho ratifikace v Česku. Vysloužil si tím kritiku nejen ze zahraničí, ale i ve vlastní koalici, v níž připojení ČR ke smlouvě podporuje TOP 09 ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.

Šéf německé diplomacie Guido Westerwelle koncem ledna prohlásil, že se Berlín bude snažit přesvědčit Českou republiku a Británii, aby se k fiskálnímu paktu připojily. Při své nedávné návštěvě Prahy Westerwelle zopakoval, že dveře k jeho podpisu jsou stále otevřené.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …