Merkelová prý dohodou s Tureckem všem vytře zrak. A Sobotka se chová chytře, píše server

09.03.2016 20:00

Ivo Železný v textu pro Reflex.cz konstatuje, že německá kancléřka Angela Merkelová udělala všechno pro to, aby z uprchlické krize vytěžila maximum. A povedlo se jí to. Ostatní evropští lídři to prý brzy pochopí, ale už možná bude pozdě, aby ji mohli napodobit. Určité tušení měl podle všeho premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a nechtěl zůstat pozadu.

Merkelová prý dohodou s Tureckem všem vytře zrak. A Sobotka se chová chytře, píše server
Foto: Hans Štembera
Popisek: Angela Merkelová

„Time ji dal na obálku jako osobnost roku plným právem. Vypálit všem rybník jedinou dohodou s Tureckem, tedy pokud bude naplněna, ale nejspíš bude, protože na ní mají zájem všichni, teď zbývá, než usmlouvat cenu? Neskutečně elegantní řešení. Vyřešit svůj, německý i evropský problém, navíc tak, že na tom Německo nejenže neprodělá, spíš dost vydělá,“ píše Železný.

Německá kancléřka podle autora přišla na to, jak mezi uprchlíky najít ty nejlepší – vzdělané Syřany, kteří pomohou německé ekonomice. Spolková republika by tak jako tak vydala na řešení uprchlické krize dost peněz a takhle na to aspoň nebude sama. „Německo touto dohodou nesmírně získá, protože všechny ostatní země EU se složí na to, aby Německo ušetřilo přes osmdesát procent nákladů na svůj azylový provoz,“ doplnil autor.

Celý komentář najdete zde.

Plán Merkelové zřejmě odhadli i v Kanadě a Velké Británii. Tamní vlády oznámily, že přijmou tisíce Syřanů. Z českých politiků se podobně zachoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který oznámil, že můžeme přijmout Syřany. Ještě před ním se ale o možném plánu Merkelové rozepsal Martin Komárek (ANO). Právě on psal, že si Němci mezi uprchlíky vyberou ty nejkvalifikovanější občany a na ostatní státy zůstanou ti ostatní. A to by nám rozhodně nesvědčilo.

Pokud se bude o tom, kdo zamíří do Německa, rozhodovat už v Turecku, jak naznačuje projednávaný princip jeden na jednoho, Němci ušetří spoustu peněz, které by jinak museli vydat na návratovou politiku lidem, kteří azyl nezískají. Ti, kteří ho získají, navíc německou populaci, která se reprodukuje velmi pomalu. Pokud by s tím němečtí politici něco nedělali, mohlo by se stát, že ve druhé polovině 21. století už Německo nebude nejlidnatější zemí EU. Merkelová ale ukázala, že s tím hodlá něco dělat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…