Mezi Polskem a Německem žádné napětí není, tvrdí polský ministr

11.01.2016 12:01

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski se po dnešním jednání s německým velvyslancem, kterého si pozval k rozhovoru o „protipolských výrocích německých politiků“, snažil rozptýlit napětí mezi Varšavou a Berlínem kvůli počínání nové polské vlády. Podle ministra jde jen o komunikační potíž s některými německými politiky.

Mezi Polskem a Německem žádné napětí není, tvrdí polský ministr
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

„Nemáme napjaté vztahy, a tak jsme je nemuseli uklidňovat,“ řekl šéf polské diplomacie po jednání s velvyslancem. „Hovořili jsme o tom, jak společně vyřešit problém v komunikaci s některými německými politiky a zdá se mi, že jsme na dobré cestě, abychom řešení našli. Nejlepším řešením by byly návštěvy německých politiků v Polsku, aby se mohli přesvědčit, že stav polské demokracie není tak špatný, jak se zdá,“ prohlásil.

Waszczykowski podle televize TVN 24 doufá, že Polsko navštíví jeho protějšek Frank-Walter Steinmeier, jakož i němečtí poslanci.

Velvyslanec Rolf Nikel označil rozhovor s ministrem za konstruktivní a zdůraznil, že „polsko-německé vztahy jsou poklad, který musíme střežit, aby se dobře rozvíjely i v budoucnu“.

Jednání ve středu

„Pozvání“ velvyslance na pohovor k polskému ministrovi následovalo poté, co v neděli německý šéf Evropského parlamentu Martin Schulz přirovnal politiku polské vlády k počínání ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Polská vláda považuje své volební vítězství za mandát k podřízení si státu zájmům vítězné strany. Je to demokracie v Putinově stylu a nebezpečná putinizace Evropy,“ řekl Schulz nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

V sobotu se šéf poslaneckého klubu CDU/CSU v německém sněmu Volker Kauder vyslovil pro uvalení sankcí na Polsko, pokud Varšava bude nadále ignorovat normy právního státu.

Ještě dříve se eurokomisař Günther Oettinger vyjádřil, že Evropská komise by měla po krocích Varšavy vůči justici a médiím dohlížet na dodržování právního státu v Polsku.

Polsko-německé vztahy byly velmi napjaté už v polovině předchozí dekády za první vlády konzervativní a euroskeptické strany Právo a spravedlnost (PiS). Stejná strana po vítězství v říjnových volbách vytvořila první jednobarevný kabinet od pádu komunismu v Polsku a pokusila se ovládnout všechny klíčové pozice v zemi, včetně justice a veřejnoprávních mé­dií.

Evropská komise má o situaci v Polsku jednat ve středu. Waszczykowski se vyjádřil, že neočekává žádné rozhodnutí, a navrhl, že EK by se měla zabývat i situací v Německu po silvestrovských útocích v Kolíně.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…