Migranti a ruská agrese prý uvrhnou Evropu hodně zpátky. Až do středověku

25. 1. 2016 16:28

Současná Evropa se rozpadá a stále více se začíná blížit k tomu, jak vypadala ve středověku. Tehdy byl evropský kontinent rozdroben na řadu království, konfederací a malých států, píše na stránkách Sunday Times americký analytik Robert Kaplan. Překlad článku přináší server Prvnizpravy.cz.

Migranti a ruská agrese prý uvrhnou Evropu hodně zpátky. Až do středověku
Foto: Archiv
Popisek: Mapa Evropy

Kaplan připomíná, že když se podíváte na mapu středověké Evropy, je možné zaznamenat její „nepředstavitelnou" nejednotnost se všemi jejími říšemi, královstvími, konfederacemi a dalšími malými státy. Podle něj zobrazuje „zcela rozbitý svět" a připomíná současnou evropskou realitu.

Po druhé světové válce bylo vnitřní fragmentaci Evropy zabráněno kvůli její relativní izolaci od severní Afriky a Eurasie. Nicméně, tvrdí autor, nyní rozpory mezi jednotlivými evropskými státy nelze ignorovat vzhledem k tomu, že mají různé postoje k „agresivnímu Putinovu Rusku“, toku uprchlíků z Blízkého východu a k bujícímu terorismu doma i v zahraničí.

Celý text je ZDE

Kaplan soudí, že Evropa se potýká s nepříjemným historickým paradoxem. Za poměrně klidná desetiletí se ji podařilo vytvořit vysoké ideály všeobecných lidských práv, včetně práva na azyl v EU. Ale dnes je jasné, že toto všechno bylo možné díky „represivním režimům“ na Blízkém východě.

Arabští diktátoři umožňovali Evropě vychutnávat si své idealistické koláče

„Po celá desetiletí byl arabský svět těsně uzavřený státními věznicemi, kde diktátoři udržovali své národy v područí. Saddám Husajn v Iráku, Asad v Sýrii, Muammar Kaddáfí v Libyi – umožňovali Evropě, aby si vychutnávala své idealistické koláče,“ uvedl Kaplan.

Dalším důležitým faktorem, který vede ke konci období stability v Evropě, je podle zmíněného amerického analytika geopolitická role Ruska, které se opět stalo strategickým hráčem na evropském kontinentu.

Polákům a Rumunům slabé Rusko vyhovovalo

Analytik tvrdí, že Putinovo upevňování moci v zemi po „slabé Jelcinově éře“ vytvořilo hluboký rozpor mezi Paříži a Varšavou, Berlínem a Bukureští.

„Kdybyste byl Polák nebo Rumun v 90. letech, bylo slabé a chaotické Rusko pro vás velmi užitečné, a členství v NATO a Evropské unii zaručovalo udržitelnost míru a prosperity. Strategické vyhlídky dnes vypadají jinak: budoucnost evropského projektu je mlhavá, zatímco ožívající Rusko anektovalo Krym a ziskem východní Ukrajiny opět ohrožuje vaše hranice,“ píše Kaplan.

V současnosti se východní evropské státy chtějí posunout blíže ke Spojeným státům kvůli „pocitu ohrožení“ Ruskem, zatímco západoevropské země v obavách z toku uprchlíků a teroristických útoků doufají ve spojenectví s Ruskem.

Alternativy k americkému vedení Evropy neexistují

Německo by mohlo mít vedoucí úlohu na kontinentu ve svých rukou, ale brání mu „nacistické dědictví“ a duální politika ve vztazích se Západem a Ruskem. Výsledkem je, že EU se i nadále bude rozpadat na kusy, a stále více připomíná mnohonárodní Svatou říši římskou, která zmizela v roce 1806.

„To vše znamená,“ dochází autor k závěru, „že alternativy k americkému vedení v Evropě stále ještě neexistují,“ domnívá se.

Server prvnizpravy.cz k tomu poznamenává, že Kaplan tak v podstatě přiznává, že je Evropa řízena a dohlížena Spojenými státy americkými.

 

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

17:51 Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

Mezi prvními řečníky na Koncertu pro budoucnost na pražském Václavském náměstí byl u příležitosti vý…