Miliardář Karel Janeček "přepočítal" výsledky voleb. To budete koukat...

11. 12. 2013 12:53

Podnikatel a matematik Karel Janeček navrhl nový volební systém Demokracie 2.1. V něm by úspěch slavili především kandidáti s nezkaženou reputací. Komunisté by naproti tomu zcela pohořeli. Ukázalo se to v průzkumu agentury Market Vision.

Miliardář Karel Janeček "přepočítal" výsledky voleb. To budete koukat...
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Podnikatel a zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček

V experimentu, který testoval Janečkovu Demokracii 2.1, by KSČM nezískala ani jeden mandát v žádném kraji. Neuspěly by ani extremistické či populistické strany jako Dělnická strana sociální spravedlnosti a Úsvit přímé demokracie.

Jména s podezřelou minulostí Demokracie 2.1 tvrdě ztrestala

Úspěšně by z případných voleb vyšlo hnutí ANO, které by získalo 19 z 28 mandátů. Lídr hnutí Andrej Babiš by se nicméně do sněmovny nedostal kvůli takzvaným minusovým hlasům. Podobně by dopadl i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Nejlépe by na tom byl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Celý přepočet ZDE

„Mandáty v zásadě získali lidé, kteří nemají v politice zkaženou reputaci. Naopak jména s podezřelou nebo vyloženě pošramocenou minulostí Demokracie 2.1 tvrdě ztrestala,“ vysvětluje výsledky Karel Janeček.

Experiment prý potvrdil předpoklad, že Demokracie 2.1 zvyšuje šance slušných a schopných lidí na zvolení do Poslanecké sněmovny. Má tedy potenciál zlepšit fungování státu a náladu ve společnosti.

Volič má v Janečkově systému větší vliv na výsledek voleb

„Tohoto účinku se dosahuje nejen díky tomu, že se volí osobnosti, ale i kvůli efektu více hlasů, kdy má informovaný volič při zachování rovnosti hlasů větší vliv na výsledek voleb,“ dodal Janeček.

Agentura provedla průzkum v době sněmovních voleb na reprezentativním vzorku 2500 respondentů. Ti byli požádáni, aby uvedli, jak volili v předčasných volbách a komu dali preferenční hlas. Následně odvolili podle systému Demokracie 2.1.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Diskuse obsahuje 171 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Otevřete si víno a pokojně čekejte na smrt. Živí budou závidět mrtvým. Martin Koller popsal, kam až nás mohou zavést plány ministra Stropnického

17:56 Otevřete si víno a pokojně čekejte na smrt. Živí budou závidět mrtvým. Martin Koller popsal, kam až nás mohou zavést plány ministra Stropnického

Vojenský analytik Martin Koller pro ParlamentníListy.cz představil vizi, jak by také mohl skončit ve…