Milouš Jakeš: Amerika má právo bojovat proti terorismu. Ale ty války? Zval je snad někam někdo?

17.07.2014 13:01

Od legendárního projevu bývalého generálního tajemníka ÚV KSČ Milouše Jakeše na Červeném Hrádku uplynulo již pětadvacet let. Ve čtvrtek si dnes dvaadevadesátiletý starý pán v rozhovoru pro týden.cz zavzpomínal na svá slova, která předznamenala pád komunismu v Československu. Okomentoval i politiku Spojených států amerických.

Milouš Jakeš: Amerika má právo bojovat proti terorismu. Ale ty války? Zval je snad někam někdo?
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Milouš Jakeš

Milouš Jakeš v srpnu oslaví devadesáté druhé narozeniny. Podle svých slov se po zdravotní stránce cítí vcelku dobře. Trápí ho pouze špatný zrak. „Chci něco napsat, a to mi dělá obrovské potíže. Musím k tomu totiž něco načíst, člověk si všechno nepamatuje a přesná data a přesné problémy nesypu z hlavy,“ popisoval televizi Barandov své problémy.

Celý rozhovor ZDE

Na rok 1989 a pád komunismu dobré vzpomínky nemá. „Protože v důsledku Gorbačovovy přestavby se začal drolit socialistický tábor. Nový kurz spočíval ve změně všech těchto zemí a obnově kapitalismu. Odcházela stará vedení a přicházeli noví lidé. Bylo třeba přesvědčit lidi, že musí vedení podpořit, a to nikoliv pasivně, ale aktivně,“ nastiňoval okolnosti kolem Sametové revoluce.

S kapitalistickým systémem se dodnes nesmířil. „Kapitalismus - jak je vidět - přinesl sedm set tisíc nezaměstnaných, strašlivé dluhy, vše rozkradené. Kapitalismus pro lidi příznivý není. Tedy pro většinu. Pro některé ano,“ myslí si.

Projev Jakeše z Červeného Hrádku ke shlédnutí ZDE

Ve svém projevu na Červeném Hrádku se tehdy tvrdě opřel do zpěvačky Hany Zagorové, která podepsala protirežimní petici Několik vět. "Umělci, kteří to podepsali, žádnej z nás nebere takový platy, prostě jako berou oni... Tak řekněme paní Zagorová, je to milá holka, všechno, no ale ona už tři roky po sobě bere šest set tisíc každý rok. A další, ne šest set, milion, dva miliony berou, Jandové a jiní", pronesl tenkrát. Zpěvačka mu prý výrok nikdy nevyčetla. Možná proto, že se s ní bývalý tajemník nesetkal. „Já s ní pak nemluvil, já jsem se s ní fakticky nesetkal,“ řekl.

Projev, za který byl mnohokrát pranýřován a vysmíván, prý ani skutečným projevem nebyl. „Základní je, že to nebyl projev. Dostal jsem desítky dotazů, tak jsem odpovídal. Jinak bych se třeba ani k paní Zagorové nedostal,“ hájil se po letech.

Navíc si ho neměl šanci dopředu připravit. „Vystoupil tam tajemník, který řekl, že budu odpovídat na otázky. Měl jsem ten den nabitý, dorazil jsem ze zasedání všech generálních tajemníků v Rumunsku, kde se mi ta situace nelíbila. Hlavně chování Gorbačova, který neměl na nic a na nikoho čas, což jsme odsuzovali. Taková situace, a on nemá na nic čas! To mě stimulovalo, abych burcoval,“ vysvětloval okolnosti projevu.

Američané si nemohou dělat co chtějí

Na závěr rozhovoru se přes branku svého domu vyjádřil i k současnému dění. "Jestli něco Evropa potřebuje, tak je to odchod Ameriky. Amerika je země mnoha možností, ale to, co dělá v zahraniční politice, je neúnosné. Právem vede boj proti terorismu. Ale ty války? Zval je snad někam někdo? Takovou politiku nelze dělat, nelze si myslet, že si můžu po výhře ve studené válce dělat, co chci. To je základní problém světa," uzavřel. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Tomio Okamura byl položen dotaz

Fakt si myslíte, že jsou Ukrajinci nacisti?

Proto, že se brání a brání svou zem nebo proč? Vy byste ČR nebránil, kdyby bylo potřeba? A nejsou Ukrajinci spíš hrdinové?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další zhroucení, nadávají na Ukrajině. V Moskvě mezitím čilý ruch

10:25 Další zhroucení, nadávají na Ukrajině. V Moskvě mezitím čilý ruch

Provokace, intriky, faleš. Takhle to prý dnes funguje mezi Ruskem a Západem. V reakci na dodávky ame…