Ministerstvo navrhuje dřívější důchod pro horníky. Má vyřešit zavírání dolů

28.03.2014 21:01 | Zprávy

Dřív do důchodu budou možná moci odcházet i horníci, kteří začali fárat až po 1. lednu 1993. Ministerstvo práce totiž navrhuje zmírnit pravidla pro předčasnou penzi a rozšířit okruh havířů, kteří by na ni měli nárok. Návrh novely zveřejnila na svém webu vláda. Jeho vypracování uložil ministerstvu loni na podzim expremiér Jiří Rusnok. Jeho tehdejší kabinet tak chtěl řešit situaci v Moravskoslezském kraji, kde hrozí zavírání dolů.

Ministerstvo navrhuje dřívější důchod pro horníky. Má vyřešit zavírání dolů
Foto: Profimédia
Popisek: Ilustrační foto

Horníci už mají nyní možnost jít do důchodu dřív, a to nejméně o pět let. Museli ale pracovat pod zemí už před rokem 1993 a do konce roku 2008 museli mít odpracován určitý počet směn - několik tisíc. Ti, kteří nastoupili do dolů až od roku 1993 a nefárali dostatečně dlouho, podmínky nesplňují.

Podle podkladů v zákonu pracuje nyní v OKD kolem 3500 horníků, kteří podmínky pro dřívější důchod nesplňují

Ministerstvo navrhuje hraniční datum „1. ledna 1993" ze zákona vypustit. Do dřívějšího důchodu by tak mohli chodit i lidé, kteří nastoupili do dolů až po tomto termínu. Rozšíření okruhu těch, co by měli nárok na starobní penzi o několik let dřív, žádaly hornické odbory. Podle nich by zmírnění důchodových pravidel mohlo pomoci řešit „dopady hrozivé sociální situace společnosti OKD".

Podle podkladů v zákoně pracuje nyní v OKD kolem 3500 horníků, kteří podmínky pro dřívější důchod nesplňují. Mimo firmu v jiných dolech je pak asi dalších 250 osob. Pokud by se nynější omezení zmírnilo, stálo by to v příštích letech každoročně několik desítek milionů korun. Po roce 2020 by roční výdaje přesáhly sto milionů a dál by se zvedaly. V roce 2027 by se přiblížily k 300 milionům. Nejvyšší by byly na konci 40. let, a to přes 800 milionů ročně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

17:16 Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – „Estonsko a další dělají za USA černou práci,“ míní komentátor To…