Horníci už mají nyní možnost jít do důchodu dřív, a to nejméně o pět let. Museli ale pracovat pod zemí už před rokem 1993 a do konce roku 2008 museli mít odpracován určitý počet směn - několik tisíc. Ti, kteří nastoupili do dolů až od roku 1993 a nefárali dostatečně dlouho, podmínky nesplňují.
Podle podkladů v zákonu pracuje nyní v OKD kolem 3500 horníků, kteří podmínky pro dřívější důchod nesplňují
Ministerstvo navrhuje hraniční datum „1. ledna 1993" ze zákona vypustit. Do dřívějšího důchodu by tak mohli chodit i lidé, kteří nastoupili do dolů až po tomto termínu. Rozšíření okruhu těch, co by měli nárok na starobní penzi o několik let dřív, žádaly hornické odbory. Podle nich by zmírnění důchodových pravidel mohlo pomoci řešit „dopady hrozivé sociální situace společnosti OKD".
Podle podkladů v zákoně pracuje nyní v OKD kolem 3500 horníků, kteří podmínky pro dřívější důchod nesplňují. Mimo firmu v jiných dolech je pak asi dalších 250 osob. Pokud by se nynější omezení zmírnilo, stálo by to v příštích letech každoročně několik desítek milionů korun. Po roce 2020 by roční výdaje přesáhly sto milionů a dál by se zvedaly. V roce 2027 by se přiblížily k 300 milionům. Nejvyšší by byly na konci 40. let, a to přes 800 milionů ročně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp