Ministerstvo obrany utratilo přes 3,5 miliardy za švédské zbraně. Víc jak miliarda protekla skrz firmu Omnipol

16.05.2018 14:15

České ministerstvo obrany miluje švédské zbraně. Těžko říci proč. Švédsko dokonce ani není členskou zemí NATO, ačkoliv by ho tam zejména americké velení Aliance velmi rádo vidělo, a zbraňové systémy vyráběné v rámci konsorcia SAAB jsou sice kvalitní, ale systémově a strukturálně nejsou až tak úplně kompatibilní se systémy NATO. O tom naše redakce psala před několika dny.

Ministerstvo obrany utratilo přes 3,5 miliardy za švédské zbraně. Víc jak miliarda protekla skrz firmu Omnipol
Foto: Kalousek
Popisek: Miroslav Kalousek na tiskovém brífinku před schůzí sněmovny

ParlamentníListy.cz navíc upozornily, že řadu kontraktů zprostředkovávala firma Omnipol, o kterou se opakovaně zajímal také premiér Babiš. Ten upozorňoval především na spojení podnikatele Hávy (Omnipol) s bývalým vrcholným politikem Miroslavem Kalouskem. Naše redakce se v této souvislosti zajímala o konkrétní zakázky, které z resortu obrany "odplynuly" do SAABu.

Dotazy za ministerstvo obrany precizně zodpověděl Jiří Caletka z tiskového oddělení.

Od kdy „obrana“ nakupuje právě od tohoto konsorcia?

Ministerstvo obrany pořizuje produkty firmy SAAB od roku 2004.

Jaká výše celkového objemu peněz z ČR (MO) do SAABu šla?

Ministerstvo obrany uzavřelo v letech 2004 až 2017 třináct smluv na dodávky a služby firmy SAAB v celkové hodnotě cca 3,502 miliardy korun. Smlouvy byly uzavřeny s následujícími smluvními stranami: ERICSSON s.r.o. (předchůdce výhradního zástupce v ČR Saab Czech s.r.o.);  OMNIPOL, a.s.; Saab Czech s.r.o.; European Defence Agency (EDA); NATO Support and Procurement Agency (NSPA).

Byl zprostředkovatelem některých obchodů Omnipol?

OMNIPOL byl smluvním partnerem ve čtyřech případech s celkovým objemem 1,143 miliardy korun, přičemž většinu této částky tvořila platba za dodání přenosných protiletadlových raketových kompletů PLRK RBS-70 v letech 2005 až 2007.

Je nutno zdůraznit, že v minulých letech platilo pro Ministerstvo obrany omezení, které znemožňovalo nakoupit materiál a služby zahraničního výrobce nebo dodavatele bez prostředníka. Teprve novelou zákona o zahraničním obchodu s vojenským materiálem byl umožněn přímý nákup vojenské techniky ze zahraničí. Také zákon o veřejných zakázkách se v letech 2004 až 2017 několikrát změnil nebo byl novelizován.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: B. Richterová a T. A. Nový

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

12:50 Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

„Jedu se setkat s mamkou. Už jsme se léta neviděli. Jsme z Doněcka a já nechci bojovat za Putina. Už…