Ministr Brabec po debatě s Moravcem a šéfkou Zelených: Já budu mít dneska bezesnou noc

18. 10. 2015 15:34

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a předsedkyně Strany zelených Jana Drápalová byli hosty druhé části nedělních Otázek Václava Moravce, se kterým hovořili o prolomení limitů na dolech ČSA a Bílina v Ústeckém kraji.

Ministr Brabec po debatě s Moravcem a šéfkou Zelených: Já budu mít dneska bezesnou noc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Richard Brabec v pořadu OVM

V Brdech je čilý turistický ruch po celou dobu. Armáda je schopna čelit lidem jen částečně. A nedisciplinovaného zuřivého houbaře zkrátka nikdo nezastaví, řekl Brabec s tím, že nová chráněná krajinná oblast v Brdech ještě bude třeba pyrotechnicky vyčistit. Posléze se dočkal pochvaly Drápalové, která je ráda za to, že vláda dokázala prosadit, aby v Brdech vznikla CHKO s ukončením vojenského újezdu. „Příroda je tam téměř nedotknutá, protože tam byl vojenský újezd, který paradoxně vytváří zachovalou krajinu,“ poznamenala u Moravce Drápalová.

Následně přešla řeč na téma prolomení limitů, o nichž se má rozhodnout v pondělí. „Důl ČSA je pro mě vyloučená záležitost. Tak jednoznačné to ale není ani u dolu Bílina, kde záleží na technických podmínkách,“ řekl Brabec a dodal, že žádná povrchová těžba není dobrá a jediným důvodem k němu je podle něho dostatek uhlí pro teplárny. „Pro mě je prolomení i na Bílině krajní variantou. Ale jsou tu i další aspekty, jako jsou sociální aspekt, aspekt energetické bezpečnosti a aspekt reálné potřeby uhlí,“ uvedl s tím, že je třeba, aby vláda vše řádně prozkoumala.

SZ: Věda a výzkum namísto fosilních paliv

„Já budu mít dneska určitě bezesnou noc,“ řekl dále v pořadu Brabec, který podle svých slov vidí pozitivum v prolomení pouze v tom, že bude dostatek uhlí pro teplárny a navíc se zachovají pracovní místa.

To Jana Drápalová řekla, že je její strana od začátku proti prolomení limitů stanovených v roce 1991, ale že za to může i neodepsání uhlí. „Vypracované studie ukazují, že je prolomení špatné nejen pro tamní oblast, ale i pro celou Českou republiku,“ řekla s tím, že by podle ní měla vláda investovat do vědy a výzkumu a nelpět na fosilních palivech, které podle ní dělají zemi méně konkurenceschopnou a navíc že hrozí plýtvání teplem.

Brabcova těšínská jablíčka

„My si teď vlastně kupujeme čas. V případě prolomení chceme zavázat těžaře k tomu, aby uhlí šlo na teplárenské účely,“ vysvětlil Brabec a podotkl, že si nemyslí, že by hrozilo plýtvání teplem. „Prolomení neznamená automaticky těžbu,“ dodal.

Drápalová jeho slova označila za těšínská jablíčka. „Nevíme, jak vládě vysvětlit, že je teď šance na to, aby lidé v Ústeckém kraji žili zdravě. Těm před dvaceti lety někdo slíbil, že budou moci pěstovat jablka a podobně a teď jim to zase chcete vzít,“ uvedla předsedkyně Strany zelených v televizi a předala Brabcovi petici s názvem Zachovejme limity, nebourejme domovy.

„Petici klidně podepíšu, protože reálně bourání domů hrozí u dolu ČSA, kde to prolomení limitů nechce patrně nikdo,“ zareagoval rychle Brabec.

Následně se diskuse obrátila směrem k celkovému těžení, neboť pozornost těžařských společností v poslední době láká podle statistik i zlato, uran a lithium. „U nás je pravděpodobně velká síla těžařské lobby,“ řekla s nelibostí Drápalová, podle které se u nás nechává těžit (nejenom) uhlí bez ohledu na to, jak to jde na burze. „Vláda by měla nějak zkusit, aby se nerosty nedrancovaly v době, kdy je jejich cena nízká, a aby se tu naopak objevily nové pokusy po době, jak konkurovat světu,“ vysvětlila.

Brabec se ještě v závěru vrátil k odepisování ložisek, neboť to by prý mohlo v budoucnu zkomplikovat využití například diskutovaného uhlí i pro chemické účely. „To by pak mohlo vést i k vytvoření nějakého nového ložiska,“ vysvětlil Brabec, podle kterého se zatím bavíme jen o nějakém usnesení vlády, která bude u moci maximálně do roku 2017. „Proto dnes nevidím atmosféru pro odepsání toho ložiska,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ovčáček se dopálil při rozhovoru v televizi: Pražští novináři jsou úplně mimo. Pohrdají lidmi, kteří přijdou na náměstí za Zemanem. Zesměšňují jejich dotazy!

21:58 Ovčáček se dopálil při rozhovoru v televizi: Pražští novináři jsou úplně mimo. Pohrdají lidmi, kteří přijdou na náměstí za Zemanem. Zesměšňují jejich dotazy!

V pondělním pořadu Pražská kavárna přivítal moderátor a mediální analytik Petr Žantovský tiskového m…