Ministr Fiala: Experimentů s maturitami už bylo dost

21. 6. 2012 17:59

Ministr školství Petr Fiala si myslí, že ohledně státních maturit už bylo příliš experimentů, proto je třeba vycházet ze současného systému aprovádět změny jen úvážlivě. Není prý dál možné, aby se prosazoval názor jednoho člověka. Je třeba hledat shodu všech, kterých se maturita dotýká. K tomu by měla posloužit i ministrem sestavená komise.

Ministr Fiala: Experimentů s maturitami už bylo dost
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Petr Fiala

Ministr Fiala již dříve řekl, že maturity by měly být jednodušší, levnější a lidštější. V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu ve čtvrtek vysvětlil, že zjednodušení tkví především v úpravě procesních postupů zkoušky, i když lze uvažovat také o úpravách obsahu zkoušky.

Zlevnění spočívá v zefektivnění procesů, aby se při organizaci maturity neplýtvalo. Za tímto účelem byl zadán finanční a procesní audit. Doposud byla do projektu státních maturit investována zhruba miliarda korun.

Zlidštění by pak mělo sloužit především k tomu, aby bylo zřejmé, že je tu maturita pro studenty a ne naopak. Maturantům by se mělo vyjít vstříc zejména dřívějšími informacemi o výsledcích a celkovým zkrácením „čekacích lhůt“.

Podle ministra už bylo dost postupů na základě názoru jednoho člověka a je třeba hledat konsenzus. Proto také Fiala sestavil k vyhodnocení státních maturit expertní komisi, ve které by měl sedět například ředitel pražského gymnázia PORG Václav Klaus, ale i zástupci škol a regionů. „Měli bychom sezvat lidi, kterých se ta maturita dotýkala a zeptat se jich, jak ji hodnotí,“ myslí si ministr.

Pokud komise zjistí, že by mělo dojít k nějakým změnám, měly by být provedeny co nejrychleji, aby bylo možné je zapracovat už do příštích maturit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drsné odhalení: Václav Moravec vydírá Babiše

14:02 Drsné odhalení: Václav Moravec vydírá Babiše

Moderátor Václav Moravec vydírá Andreje Babiše. Ve svém pravidelném komentáři Final Word to píše pol…