Ministr Tillerson: Našim cílem není oslabení IS, ale jeho nezvratná porážka

22.03.2017 17:23

Cílem Spojených států a koalice bojující proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) není její oslabení, ale nezvratná porážka. Prohlásil to dnes americký ministr zahraničí Rex Tillerson na úvod setkání šéfů diplomacií, kteří řeší další postup v tažení proti džihádistům. Jednání se zúčastní i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Ministr Tillerson: Našim cílem není oslabení IS, ale jeho nezvratná porážka
Foto: wikipedia
Popisek: Vlajka Islámského státu

„Zavázali jsme se zničit celosvětovou sílu zla,“ řekl americký ministr zahraničí, pro něhož je jednání se 68 ministry zahraničí první takto velkou akcí, kterou pořádá od lednového nástupu do funkce.

Tillerson na úvod schůzky vypočítal úspěchy, které zaznamenaly místní síly za přispění koalice vedené Američany v oblasti iráckého města Mosul a syrské Rakky, kde IS ztratil značnou část svého území.

„Pro teroristy je nyní těžší dostat se tam (na území ovládané IS), a co je důležitější, dostat se ven, aby nás mohli ohrožovat v našich domovech,“ zdůraznil ministr stále větší izolovanost islamistických bojovníků, k níž podle něho zásadně přispěla spolupráce v rámci protiislamistické koalice.

Pentagon odhaduje, že proti stavu z roku 2014 ztratila radikální skupina 65 procent svého území. Podle Tillersona nyní v osvobozených regionech nastává neméně důležitá fáze obnovy, na niž naváže normalizace poměrů. Na všechny tyto kroky budou podle něho Američané se spojenci dohlížet, hlavní odpovědnost však bude na místních obyvatelích.

Americký prezident Donald Trump opakovaně vyzývá spojence, aby zvýšili své příspěvky na obranu a sejmuli z USA část břemene vojenských výdajů. Tillerson dnes v tomto duchu uvedl, že by se měl výrazně změnit poměr, na který k boji proti IS přispívá USA a zbytek koalice.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

14:05 „EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

„Migrační solidarita je falešná a ďábelská hodnota,“ vzkázal právník Robert Kotzian ministru vnitra …