Ministr Ťok přistižen při lži. Jde o mýto

03.07.2017 21:30 | Zprávy

České mýto je oprávněně považováno za nejúspěšnější státní elektronickou zakázku. A to nejen při srovnání s dlouhodobě krachujícími podobnými projekty. Vzpomeňme například na neúspěšné řízení na dodávku elektronických náramků pro vězně, ostudu s pražskou Opencard, kolabující registr automobilů, nevydařené a nakonec zrušené odesílání důchodů na bankovní karty, elektronický sběr zdravotnických dat a mnoho jiných projektů. Mýto funguje přes deset let bez jediného výpadku, přesto je nejčastěji spojováno s amatérskými hádkami politiků, jak by mělo fungovat, jakou technologii používat a kdo by jej měl vybírat.

Ministr Ťok přistižen při lži. Jde o mýto
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice D1 na Chodově

Vláda Bohuslava Sobotky začala připravovat nový tendr na provoz mýtného systému po konci smlouvy s Kapschem, začátkem roku 2014. V červnu 2014 ministerstvo dopravy pod vedením Antonína Prachaře (ANO) vypsalo tendr na projektového manažera soutěže. Tendr ale provázely pochybnosti a v prosinci 2014 ho nový ministr dopravy Dan Ťok (ANO) zrušil.

Kvůli časové tísni vláda v březnu 2016 schválila krizovou variantu výběru mýta po konci roku 2016 s tím, že ministerstvo dopravy vypíše přímou zakázku. V červenci pak vláda schválila prodloužení smlouvy na provoz mýtného systému se společností Kapsch. Ministerstvo dopravy potom uzavřelo dodatek ke smlouvě s Kapschem o pokračování správy mýtného systému na maximálně tři roky za 5,27 miliardy korun. Vše doprovázely politické spekulace doplněné především ze strany premiéra a jeho poradce Radka Pokorného snahou připravit výběrové řízení co nejvýhodněji pro jednoho z uchazečů o české mýto, slovenskou firmu SkyToll.

Ani dnes, kdy už ministr dopravy Dan Ťok na konci června nový tendr na výběr českého mýta vypsal, obvinění a hádky neustávají. Ministr zřejmě pod velkým stresem kupí chybu za chybou, nešikovně se vymlouvá a v jednom případě, jak dokážeme, i lže. To když se v souvislosti s nařčením, že může být obviněn z nezákonného chování, když připouští možnost, že nový výběrčí mýta nemusí používat současné zařízení v hodnotě několika miliard, které je v majetku státu, vymlouval na dohodu s nezávislou státní institucí NKÚ. „Já se toho nebojím, protože podle mě každý z těch nabízejících využije možnosti ten majetek využít. A při neoficiálních jednáních na NKÚ jsem byl ujištěn, že i kdyby se ten majetek nevyužil, tak by to nemělo být bráno jako nehospodárné nakládání,“ prohlásil suverénně Dan Ťok.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Petr Letocha byl položen dotaz

,,V této geopolitické realitě je naprosto jasné, že země musí být připravena"

Na co přesně máme být podle vás připraveni? Myslíte, že Rusko, které už 3 roky neúspěšně válčí na Ukrajině, rozpoutá teď další světovou? Nevím, ale neprobíhají tu spíš jen závody ve zbrojení a strašení? Co podle vás svědčí o tom, že by Rusko nebo někdo jiný? Zaútočil na další státy EU potažmo na nás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Holec dohrává Partii: Lipavský je ten nejodpornější. Ale taky packal

20:45 Holec dohrává Partii: Lipavský je ten nejodpornější. Ale taky packal

Komentátor Petr Holec se vyjádřil k nedělní Partii na CNN Prima News, kde se střetl ministr zahranič…